Nie są planowane większe zmiany systemowe VAT w roku 2025, przez cały przyszły rok będą obowiązywać standardowe stawki tego podatku, wynika z założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na rok 2025. Na poziom dochodów budżetu państwa z akcyzy będzie oddziaływała wprowadzona w 2022 r. tzw. mapa drogowa.
Rząd przyjął założenia ustawy budżetowej na rok przyszły w ubiegłym tygodniu.
„W obszarze podatku VAT w 2025 r. nie są planowane większe zmiany systemowe. Należy także zauważyć, że 2025 r. będą przez cały rok obowiązywały standardowe stawki VAT. W 2024 r. w pierwszym kwartale obowiązywały jeszcze rozwiązania antyinflacyjne dotyczące obniżonych stawek VAT na żywność” – czytamy w założeniach do budżetu.
W 2025 r. na poziom dochodów budżetu państwa z akcyzy będzie oddziaływała wprowadzona w 2022 r. tzw. mapa drogowa. Mechanizmem tym objęto, w perspektywie do 2027 r., wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry), wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie.
W 2025 r. regulacja ta obejmuje w szczególności:
– podwyższenie o 5% stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry o mocy do 5%) i wyroby pośrednie,
– podwyższenie o 10% części kwotowej stawki akcyzy papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie oraz stawki akcyzy na cygara i cygaretki.
Oprócz czynników o charakterze makroekonomicznym, na dochody budżetu państwa z CIT w 2025 r. wpłyną m.in. korekta udziałów jednostek samorządu terytorialnego za 2023 r. oraz płatności z tytułu podatku minimalnego, wskazano także.
Ministerstwo Finansów przypomina, że w 2023 r. wykonane wpływy z CIT były niższe niż kwoty prognozowane, które były podstawą do ustalenia udziałów dla jednostek samorządu terytorialnego w 2024 r. Zwraca też uwagę, że istnieje mechanizm, który koryguje ewentualne odchylenia wielkości rzeczywistych udziałów przynależnych dla JST na podstawie rzeczywistych wpływów, od wielkości prognozowanych. W 2025 r. dokonana zostanie korekta udziałów JST za 2023 r.
„W 2025 r. po raz pierwszy, co do zasady, budżet państwa zasilą wpływy z podatku minimalnego. Przepisy dotyczące podatku minimalnego weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Po nowelizacji przepisów ich stosowanie zawieszono do 31 grudnia roku 2023. Oznacza to, że obowiązek zapłaty tego podatku powstanie za 2024 r. i zostanie generalnie po raz pierwszy zapłacony w 2025 r. – w terminie rozliczenia rocznego za 2024 r.” – czytamy także.
Resort podkreślił, że wpływ podatku dochodowego od osób fizycznych na budżet państwa w znacznym stopniu zależy od przeciętnego poziomu zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzeń w gospodarce narodowej, a także od wielkości funduszu emerytur i rent.
„Prognozuje się, że przeciętne zatrudnienie pozostanie na stabilnym poziomie. Jednocześnie oczekuje się spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku w porównaniu do roku 2024, które mimo to wciąż pozostanie na wysokim poziomie. Podobna tendencja prognozowana jest dla funduszu emerytur i rent. Szacowane na 2025 zmiany w systemie podatkowym w zakresie PIT nie przewidują znaczącego wpływu na wysokość dochodów podatkowych w tym roku” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews