Rząd planuje opracowanie projektu określającego krąg podmiotów uprawnionych do rekompensat z powodu embarga na rosyjski węgiel, wysokość tych rekompensat oraz tryb ich ustalania, wynika z uzasadnienia do projektu ustawy szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
Projekt został wczoraj przyjęty przez rząd i trafił już do Sejmu.
„Krąg uprawnionych podmiotów, wysokość, oraz tryb ustalania rekompensat szkód rzeczywistych poniesionych w związku z wejściem w życie zakazu […] dotyczącego węgla pochodzącego z terenu Federacji Rosyjskiej określi odrębna ustawa” – czytamy w uzasadnieniu.
W 2021 r. z Rosji do Polski zaimportowano około 8 mln ton węgla energetycznego, co oznacza spadek o 1,1 mln ton w porównaniu z 2020 r. i o 2,5 mln ton mniej w porównaniu do 2019 r. Węgiel z Rosji importowany jest przede wszystkim przez podmioty prywatne. Wykorzystywany jest na zaspokojenie potrzeb gospodarstw domowych, prywatnych przedsiębiorstw (np. zakładów przetwórczych, producentów warzyw itd.) oraz małych ciepłowni.
Jak zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, całkowite odejście od rosyjskiego węgla planowane jest na kwiecień, najpóźniej maj br.
Źródło: ISBnews