Rząd planuje przyjęcie projektu zmian w ustawie o Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), który zakłada zmniejszenie formalności przy rejestracji spółki cywilnej, a także wprowadzenie rejestracji działalności gospodarczej wyłącznie on-line, wynika z wykazy prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie projektu ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw w tym zakresie planowane jest na IV kw.
„Proponowane w projekcie rozwiązania koncentrują się na realizacji postulatów przedsiębiorców zebranych w dotychczasowym okresie obowiązywania ustawy o CEIDG i PIP. Zarówno przedsiębiorcy jak i inni użytkownicy CEIDG wskazują, jak istotna jest możliwość załatwienia spraw i odnalezienia informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w jednym miejscu – w ramach jednego konta” – czytamy w wykazie.
Zawarte w projekcie mają na celu zmniejszenie formalności w przypadku rejestracji spółki cywilnej, ograniczenie obciążeń administracyjnych oraz zapewnienie dostępu do szerokiego zakresu wiarygodnych danych o spółce cywilnej. Proponowane rozwiązania w zakresie spółki cywilnej obejmują:
– uproszczenie procesu i elektronizacja przekazywania informacji o spółce cywilnej,
– publikację kompleksowej informacji o spółce cywilnej.
Projekt zakłada wprowadzenie możliwości składania wniosków o wpis w CEIDG tylko online i rezygnację z formy papierowej. W celu usprawnienia i poszerzenia zakresu funkcjonowania tzw. „jednego okienka” planowane jest rozszerzenie współpracy z ZUS, KRUS, MF oraz GUS.
Dodatkowo projekt przewiduje współpracę z serwisem www.geoportal.gov.pl, który pośredniczy w dostępie do danych przestrzennych i związanych z nimi usług, podano także.
Zmiany dotyczą także rozszerzenia informacji o pełnomocniku przedsiębiorcy poprzez:
– umożliwienie publikacji w CEIDG informacji o pełnomocniku – jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (np. spółce jawnej);
– pełną elektronizacje procesu publikacji informacji o pełnomocniku w CEIDG przez wdrożenie procesu publikacji danych o pełnomocniku jedynie on-line;
– wprowadzenia zasad zarządzania „kontami w systemie CEIDG” pełnomocników.
Projektowana nowelizacja poszerza zakres danych przekazywanych do CEIDG przez organy koncesyjne, np. poprzez wskazanie okresu na jaki jest udzielona koncesja/zezwolenie, określenie zakresu zezwolenia czy miejsca wykonywania działalności objętej zezwoleniem.
Przewiduje się stopniową elektronizację rejestrów, w których gromadzone są dane na temat udzielonych koncesji, licencji, zezwoleń oraz rejestrów działalności regulowanych. Proponuje się stworzenie organom koncesyjnym możliwości prowadzenia rejestru w ramach usługi udostępnianej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
Projekt zakłada także zwiększenie efektywności i optymalizacja procesów dotyczących rejestru CEIDG oraz Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy poprzez:
– rozszerzenie zakresu spraw realizowanych w jednym miejscu za pośrednictwem CEIDG,
– doprecyzowanie przepisów w zakresie obowiązku posiadania przez przedsiębiorcę tytułu prawnego do nieruchomości,
– uregulowanie kwestii niepublikowania danych w CEIDG,
– rozszerzenie przesłanek do sprostowania wpisu przez ministra właściwego ds. gospodarki,
– doprecyzowanie przepisów m.in. w zakresie zarządu sukcesyjnego, syndyka czy informacji o kwalifikacjach rzemieślniczych.
Źródło: ISBnews