Rząd planuje przyjęcie projektu noweli o zatorach płatniczych, zakładającego zmianę sposobu sprawozdawania świadczeń spełnionych i otrzymanych, wyłączenie niektórych rodzajów transakcji z obowiązku sprawozdawczego oraz rozszerzenie obowiązku składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych planowane jest na IV kw.
„Konieczność nowelizacji ustawy jest wynikiem ewaluacji rozwiązań wprowadzonych ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. W toku stosowania ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych pojawiły się liczne postulaty w dużej mierze dotyczące nowego obowiązku składania sprawozdań o praktykach płatniczych. Wychodząc naprzeciw zgłoszonym postulatom proponuje się zmiany, które uproszczą proces składania sprawozdań oraz wyeliminują wątpliwości interpretacyjne” – czytamy w wykazie.
Ponadto, istnieje potrzeba wprowadzenia zmian mających na celu zwiększenie efektywności prowadzonych przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postępowań w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.
W ramach sprawozdań o stosowanych terminach w projekcie wprowadzenie szeregu zmian mających na celu uproszczenie tego obowiązku oraz wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych
Projekt zakłada m.in. zmianę sposobu sprawozdawania świadczeń spełnionych i otrzymanych, wyłączenie niektórych rodzajów transakcji z obowiązku sprawozdawczego, w tym m.in. zwolnienie spółek wchodzących w skład podatkowych grup kapitałowych z tego obowiązku, uregulowanie wprost w ustawie kursu walutowego, po którym należy przeliczać wartości świadczeń pieniężnych wyrażonych w walucie oraz zasad składania korekty sprawozdania i pełnomocnictwa, a także dookreślenie z jaką dokładnością należy wykazywać wartość świadczeń i udziałów.
Ma zostać także przedłużony termin składania sprawozdania. W noweli zostanie również określony termin publikacji zbiorczych sprawozdań w BIP.
Planowane jest rozszerzenie obowiązku składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców. Obecnie tylko duzi przedsiębiorcy będący dłużnikami mają obowiązek składania drugiej stronie transakcji handlowej oświadczenia o swoim statusie. W praktyce dochodzi do sytuacji kiedy ich duzi kontrahenci zatajają swój status, żeby móc korzystać z uprawnień przewidzianych w ustawie dla MŚP.
Ponadto zaproponowano, aby oświadczenie było składane raz w danej relacji biznesowej, a aktualizacja byłaby wymagana w przypadku zmiany statusu – zgodnie z obowiązującymi przepisami oświadczenie składa się w przypadku każdej transakcji handlowej.
Planowane jest także wprowadzenie dla agencji wykonawczych uprawnienia do niedochodzenia rekompensaty, gdy jej kwota jest równa świadczeniu pieniężnemu albo większa od tego świadczenia. Uprawnienia takie mają dysponenci części budżetowych, fundusze celowe oraz organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego.
W zakresie prowadzonych przez prezesa UOKIK postępowań w sprawie nadmiernych opóźnień w transakcjach handlowych, proponuje się zmiany, które mają poprawić efektywność prowadzonych postępowań, w tym: modyfikację wzoru, wg którego liczona jest kara za nadmierne opóźnienie ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, zmianę zasad odstąpienia przez prezesa UOKIK od wymierzania kary, wyłączenie opóźnień w ramach grup kapitałowych z zakresu uwzględnianych w postępowaniu opóźnień oraz przedłużenie na lata 2022 r. i 2023 r. obowiązywania progu 5 mln zł dla świadczeń opóźnionych, podsumowano.
Źródło: ISBnews