Rząd planuje przyjęcie w IV kw. uchwały dot. Strategii Demograficznej, która definiuje kierunki działań na rzecz wzrost dzietności w Polsce do roku 2040 do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Strategia zakłada m.in. zwiększenie elastyczności i stabilności pracy dla rodziców, decydujących się na posiadanie dzieci, w tym m.in. ograniczenie umów o pracę na czas określony zawieranych z osobami do 40. roku życia do maksymalnie dwóch umów na łączny czas do 15 miesięcy.
„Zgodnie ze scenariuszem bazowym prognoz demograficznych Eurostatu, wskaźnik obciążenia demograficznego (liczba osób w wieku poprodukcyjnym, tj. 65+, do osób w wieku produkcyjnym, tj. 15-64 lata) w Polsce wzrośnie z 26,4 w 2019 r. do 63,6 w 2100 r. Choć starzenie się ludności jest procesem, który obserwowany jest w całej Europie, to zgodnie z prognozami Eurostatu, starzenie się ludności w Polsce będzie przebiegało najszybciej w całej UE i w efekcie w 2100 r. wartość wskaźnika obciążenia demograficznego w Polsce będzie najwyższa w całej UE” – czytamy w wykazie.
Strategia Demograficzna jest dokumentem kierunkowym. Na podstawie
diagnozy definiuje 3 cele szczegółowe i 12 kierunków interwencji,
a także 104 wspierane kierunki działań:
Cel I. Wzmocnienie
rodziny
1. Zabezpieczenie finansowe rodzin
2. Wsparcie w
zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodzin
3. Wsparcie trwałości
rodzin
4. Popularyzacja kultury sprzyjającej rodzinie
5.
Wzmocnienie współpracy z III sektorem i innymi podmiotami
działającymi na rzecz rodziny
Cel II. Znoszenie barier dla
rodziców chcących mieć dzieci
6. Rozwój form opieki nad
dziećmi
7. Rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie
8.
Poprawa jakości i organizacji edukacji
9. Rozwój opieki
zdrowotnej
10. Rozwój infrastruktury i usług potrzebnych
rodzinom
Cel III. Podniesienie jakości zarządzania i wdrażania
polityk
11. Podniesienie jakości zarządzania i wdrażania
polityk na szczeblu centralnym
12. Podniesienie jakości
zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu samorządowym, podano
także.
Jak podało wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRPS), w ramach Strategii zaproponowane mają zostać:
- Rozwiązania zwiększające elastyczność pracy:
– Gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy). Wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonywany w oparciu o porozumienie pracodawcy z pracownikiem.
– Gwarancja pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4, poszerzona o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych.
- Rozwiązania zwiększające stabilność pracy:
– Ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie 2 umów, na łączny czas nie przekraczający 15 miesięcy.
– Ochrona przed zwolnieniem dla obojga rodziców (obecnie z takiej ochrony korzysta matka). Propozycja zmian obejmuje:
– Rozszerzenie przepisu i objęcie matek ochroną przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (niezależnie od wymiaru czasu pracy).
– Wprowadzenie ochrony dla ojców w ciągu 1. roku życia dziecka. W przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę.
– Wprowadzenie obowiązku poinformowania pracownika o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem przy podpisaniu umowy o pracę.
„Spodziewanym skutkiem wdrożenia strategii i jednocześnie jej celem głównym jest wzrost dzietności w Polsce do roku 2040 do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń” – czytamy dalej.
Na podstawie Strategii opracowywane będą szczegółowe instrumenty wspierające dzietność.
Źródło: ISBnews