Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, zakładającej możliwość korzystania z programu także w latach 2021-2022, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
„Projekt wiąże się z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW). Zgodnie z unijnymi przepisami, program ten zostanie przedłużony na lata 2021-2022. Wprowadzono także usprawnienia dotyczące realizacji PROW oraz załatwiania spraw przez rolników w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa” – czytamy komunikacie.
Główne rozwiązania, proponowane w projekcie:
- Rozszerzenie zakresu wsparcia w ramach PROW 2014–2020 w przedłużonym do 31 grudnia 2022 r. okresie jego realizacji.
- Możliwość załatwienia spraw on-line w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. (Obecnie wnioski składane są w formie elektronicznej za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej ARiMR, ale wymiana korespondencji oraz doręczenia w dalszym ciągu odbywają się w formie papierowej).
- Możliwość doręczania pism, w tym obustronna wymiana korespondencji za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR o ile postępowanie administracyjne lub inne postępowanie jest rozpoczęte na wniosek złożony drogą elektroniczną.
- Uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem do realizacji działań, które mają przeciwdziałać skutkom suszy oraz zwiększyć retencję wód, m.in. na obszarach rolniczych i leśnych.
- Możliwość otrzymywania wyprzedzającego finansowania przez szerszą grupę beneficjentów PROW 2014–2020.
- Zwolnienie z obowiązku składania zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań określonych w umowie przez instytuty badawcze, posiadające status państwowego instytutu badawczego. Ma to dotyczyć sytuacji, gdy są one wyłącznym beneficjentem lub członkiem konsorcjum, w którego skład wchodzą jednostki sektora finansów publicznych.
- Możliwość współfinansowania kosztów wykonywania urządzeń wodnych innych niż urządzenia melioracji wodnych. Będzie to możliwe ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014–2020.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać po pięciu miesiącach od ogłoszenia.
Źródło: ISBnews