Rząd planuje wykreślenie instalacji emitujących pole elektromagnetyczne z treści rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, gdyż instalacje te nie są objęte przepisami unijnymi, a przepisy ustawy prawo ochrony środowiska gwarantują bezpieczeństwo i kontrolę nad polem elektromagnetycznym emitowanym od instalacji radiokomunikacyjnych, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko planowane jest w IV kw.
„Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko procedowany jest w celu redukcji obciążeń nieuzasadnionych w obecnym systemie ocen oddziaływania na środowisko” – czytamy w wykazie.
Jak wskazano w uzasadnieniu potrzeby regulacji, projekt usuwa nadregulację względem wymagań UE – dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko.
Dotychczas funkcjonujące regulacje rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w przypadku instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych emitujących pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 0,03 MHz do 300 000 MHz były w niektórych przypadkach znacznie bardziej restrykcyjne od wymogów ustanowionych dyrektywą.
Mając na względzie cel dyrektywy 2011/92/UE, który zakłada objęcie nadzorem prawnym ściśle skonkretyzowanych przedsięwzięć sektorowych, tj. wyselekcjonowanych pod względem stopnia negatywnego wpływu na środowisko, brak jest uzasadnienia do prowadzenia ww. oceny względem działań, których wpływ nie jest znaczący (nie ma charakteru znaczącego, tj. stopień nasilenia jest nieznaczący lub nie występuje w ogóle), zaznaczono.
Źródło: ISBnews