Istnieją prognozy, według których inflacja osiągnie górny przedział odchyleń od celu inflacyjnego banku centralnego (tj. 3,5% r/r) w II poł. 2024 r., podał prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
„Inflacja będzie się zmniejszać. Kiedy osiągnie górny przedział celu inflacyjnego? Według naszej projekcji, to nastąpi w 2025 roku. Ale pojawiają się różnego rodzaju inne prognozy, projekcje, że to nastąpi wcześniej – że to nastąpi już w przyszłym roku, w połowie przyszłego roku. To zależy, jak kto ocena te czynniki zewnętrzne – ten spadek koniunktury w innych krajach” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
W listopadzie NBP przedstawi swoją nową projekcję dotyczącą oczekiwanej inflacji, przypomniał.
„Są pewne czynniki cały czas podwyższające prawdopodobieństwo wyższej inflacji – w ostatnim czasie np. zdrożała ropa naftowa, bo OPEC tak ustalił z Rosją. Trudno przewidzieć, co będzie. Są inne, które obniżają inflację – no właśnie ten spadek koniunktury we wszystkich krajach. To się waha” – dodał szef banku centralnego.
Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 10,1% w ujęciu rocznym w sierpniu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian. Konsensus rynkowy wynosił: 10% r/r i 0% m/m.
Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 11,9% w 2023 r., 5,2% w 2024 r. i 3,6% w 2025 r. (wobec odpowiednio: 11,9%, 5,7% i 3,5% dla tych lat w projekcji marcowej), podał Narodowy Bank Polski (NBP). Inflacja CPI powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5% +/- 1 pkt proc.) – w III kw. 2025 r.
Źródło: ISBnews