Sejm doprecyzował i uzupełnił dotychczasowe przepisy w sprawie pomocy ukraińskim uchodźcom m.in. w zakresie działań samorządów na ich rzecz oraz nadawania im numeru PESEL. Za nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw głosowało 434 posłów, przeciw było 10.
Wcześniej posłowie przyjęli kilka poprawek. Dotyczą one m.in. występowania o numer PESEL dla osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność, delegowania pracowników jednostek samorządu terytorialnego (JST) do działań na rzecz uchodźców
Precyzuje też, że przy zbieraniu datków na rzecz w celu pomocy obywatelom Ukrainy lub społecznościom lokalnym lub regionalnym na Ukrainie nie stosuje się przepisów ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.
Ustawa zakłada przyspieszenie rejestracji uchodźców i nadawania im numeru PESEL. Przyspieszone zostanie także nadawanie tego numeru dzięki lepszemu wykorzystaniu rządowego wsparcia przez samorządy.
Ponadto, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie mogła gromadzić, przechowywać, a następnie dostarczać stronie ukraińskiej produkty lecznicze w związku z przeciwdziałaniem skutkom wojny na terytorium Ukrainy.
Ze względu na znaczną liczbę ukraińskich obywateli uprawnionych do otrzymywania numeru PESEL oraz brak wystarczającej liczby pracowników samorządowych mogących realizować to zadanie, możliwe będzie incydentalne upoważnienie osób niezatrudnionych w urzędach gmin (miast) do realizacji czynności związanych z nadawaniem PESEL obywatelom Ukrainy. Rozwiązanie to ma pozwolić na pełniejsze wykorzystanie pomocy udzielanej samorządom przez administrację rządową.
Ustawa umożliwia delegowanie pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym po to, aby mogli oni wesprzeć organy, które w obecnej sytuacji są obciążone wykonywaniem zadań pomocowych dla ukraińskich uchodźców.
Precyzuje zasady nadawania statusu osoby korzystającej z przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Określa także, kiedy osoba małoletnia musi być obecna przy składaniu wniosku o PESEL. Ponadto przepisy dotyczące posiadania przez ukraińskich obywateli, którym został nadany numer PESEL, uprawnień do opieki medycznej.
Umożliwia świadczenie usług psychologicznych przez obywateli Ukrainy na rzecz swoich rodaków, którzy nie znają języka polskiego.
Zgodnie z ustawą, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie mogła gromadzić, przechowywać, a następnie dostarczać stronie ukraińskiej produkty lecznicze w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy.
Ustawa precyzuje także zasady tymczasowego wykonywania zawodu na terytorium Polski lekarzom i lekarzom dentystom z państw spoza Unii Europejskiej w celu udzielania pomocy medycznej (świadczeń opieki zdrowotnej) obywatelom Ukrainy, którzy przebywają w Polsce.
Na podstawie ustawy umożliwione ma zostać sfinansowanie z Funduszu Pomocy kosztów ponoszonych przez polskie służby w związku zapewnianiem bezpieczeństwa uchodźcom z Ukrainy.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Źródło: ISBnews