Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dotyczące zwiększenia limitu rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) i doprecyzowania na co te środki mają zostać wydatkowane. Nie zgodził się też z propozycją, by w aptekach przeprowadzać wszystkie szczepienia, a tylko te przeciw COVID-19.
Nowelizacja zakładała przekazanie 187 mln zł limitu rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na zapewnienie jednostkom samorządu terytorialnego (JST) dodatkowych środków finansowych na wypłatę wynagrodzenia dla nauczycieli, którzy mogliby prowadzić dodatkowe zajęcia wspomagające dla uczniów. Senat zaproponował jej zwiększenie do 280 mln zł. Sejm odrzucił tę poprawkę.
Posłowie odrzucili też proponowane przez Senat doprecyzowanie, że środki z limitu rezerwy przeznacza się na sfinansowanie kosztów prowadzenia zajęć wspomagających dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz szkół artystycznych prowadzonych po powrocie do nauczania w szkołach.
Nie zgodzili się też, by w aptekach przeprowadzane były wszystkie szczepienia ochronne jak chciał Senat, a jedynie szczepienia przeciw COVID-19. W ramach prac sejmowych nad nowelą zmieniono przepisy prawa farmaceutycznego, stanowiąc że w aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach, „mogą być przeprowadzane szczepienia ochronne zgodnie z przepisami z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.
Jak zapowiadał wcześniej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, szczepienia w aptekach mają rozpocząć się w maju.
Źródło: ISBnews