Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji prawa energetycznego w zakresie zmiany definicji linii bezpośredniej oraz obowiązków agregatora w zakresie umowy agregacji. Nowelizacja wprowadza możliwość nieodpłatnego porównywania cen energii.
Odrzucony przez Sejm pakiet poprawek zakładał m.in. zmianę definicji linii bezpośredniej, umożliwiając dostarczanie energii elektrycznej, pochodzącej z danej jednostki wytwórczej linią bezpośrednią do więcej niż jednego wydzielonego odbiorcy, pod warunkiem, że zarówno przedsiębiorstwo energetyczne wytwarzające energię elektryczną w tej jednostce wytwórczej, jak i wydzieleni odbiorcy, należą do tej samej grupy kapitałowej. Aprobaty nie zyskały też poprawki doprecyzowujące w zakresie umów agregacji.
Sejm odrzucił też poprawki zobowiązujące prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) udostępniania prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) informacji z portalu Platforma Paliwowa, a także nakładające obowiązek na prezesa URE do udostępnia prezesowi RARS danych przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesje
Nowelizacja zakłada, że przynajmniej odbiorcy energii elektrycznej będący gospodarstwami domowymi i mikroprzedsiębiorcy o zakładanym rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh zostaną wyposażone w nieodpłatny dostęp do co najmniej jednego narzędzia porównywania ofert sprzedawców, w tym ofert dotyczących zawarcia umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej.
Niezależne narzędzia porównywania ofert stanowić mają skuteczny środek umożliwiający mniejszym odbiorcom ocenę zalet różnych dostępnych na rynku ofert energii, obniżyć koszty wyszukiwania oraz zapewnić właściwą równowagę między zapotrzebowaniem na jasne i zwięzłe informacje, a zarazem na informacje kompletne i wyczerpujące.
Jednocześnie nowelizacja umożliwia od 2026 r. techniczną zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Zgłoszenia zmiany sprzedawcy nie będą już wysyłane do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) i operatora systemu przesyłowego (OSP) oraz nie będą przez nich weryfikowane. Będą one wysyłane przez sprzedawcę, w imieniu odbiorcy, do Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii (CSIRE), który ma funkcjonować od lipca 2025 r. i tam nastąpi automatyczna weryfikacja zgłoszenia, na podstawie zgromadzonych w CSIRE informacji.
W trakcie prac sejmowych rząd wniósł do ustawy autopoprawkę, zgodnie z którą uruchomienie Centralnego Systemu ma nastąpić od 1 lipca 2025 r., a nie od 1 lipca 2024 r., jak planowano wcześniej.
Nowela wprowadza się prawo odbiorcy do zawierania umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej z co najmniej jednym sprzedawcą i każdym sprzedawcą, który ma ponad 200 tys. odbiorców, oraz prawo do otrzymywania informacji na temat korzyści i ryzyk związanych z takimi umowami.
Źródło: ISBnews