Sejm odrzucił poprawkę Senatu do noweli o dowodach osobistych, zakładającą by osobom, które ukończyły 70. rok życia dowody te były wydawane bezterminowo. Nowela zakłada wprowadzenie do zabezpieczeń dowodów osobistych tzw. drugiej cechy biometrycznej, czyli odcisków palców, wraz z przyjętą poprawką głosowali wszyscy senatorowie.
Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 czerwca 2019 r., które zmierza do poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych i usunięcia różnic w poziomie ich ochrony w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Nowela zakłada wprowadzenie w warstwie elektronicznej danych biometrycznych w postaci odcisków palców. Ich pobieranie miałoby się odbywać się podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego. W dowodach, wydawanych osobie, która nie ukończyła 12. roku życia oraz osobie, od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, odciski palców nie byłyby zamieszczane.
Założono, że maksymalny okres przechowywania odcisków palców w Rejestrze Dowodów Osobistych – tj. do dnia odbioru dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż do 90 dni od dnia wydania, tj. personalizacji dowodu osobistego.
Termin ważności dowodu osobistego dla osób powyżej 12 lat został określony na 10 lat, w przypadku osób do 12. roku życia na 5 lat, a w szczególnych przypadkach (gdy czasowo niemożliwe byłoby fizycznie pobranie odcisków palców osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego np. z powodów medycznych – oparzenie lub inny wypadek), dowód osobisty byłby wydawany z dwunastomiesięcznym okresem ważności.
Zdecydowano też, że wzór dokumentu będzie określony w ustawie (a nie – jak dotychczas – w rozporządzeniu), a warstwa graficzna ma zawierać podpis posiadacza dokumentu. W noweli wskazano przypadki, w jakich możliwy byłby brak podpisu – chodzi o dzieci do 12. roku życia i osoby powyżej 12. roku życia, jeśli nie mogłyby złożyć takiego podpisu.
Planowane pobieranie odcisków palców spowoduje, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia można będzie złożyć jedynie osobiście w organie gminy. Możliwość składania wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną byłaby możliwa jedynie w przypadku dokumentu dla osób do 12. roku życia, od których nie będą pobierane odciski palców.
Nowelizacja co do zasady ma wejść z życie 2 sierpnia 2021 r., a niektóre jej przepisy nawet wcześniej Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność w zależności od daty ich wydania i mają zostać wymienione do roku 2030.
Źródło: ISBnews
odrzucenie stałego dowodu osobistego po 70 roku życia to debilizm ,dlatego ja i moja rodzina nie zagłosujemy nigdy na PIS
odrzucenie stałego dowodu osobistego po 70 roku życia to skrajny debilizm