Sejm przyjął część poprawek Senatu do nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (KPC), dostosowującej polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących ochrony konsumentów. Jedna z przyjętych poprawek zakłada m.in., że warunkiem koniecznym rozpoznania sprawy w postępowaniu nakazowym, jeżeli dłużnikiem jest konsument, jest dołączenie do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem.
Ponadto posłowie poparli poprawkę przesądzającą, iż odpowiedzialność karna dot. przyjmowania od konsumenta weksla nie powstaje, gdy na wekslu zamieszczono zastrzeżenie innego rodzaju niż „nie na zlecenie”, które skutecznie wyłącza możliwość indosowania. Ze względu na zbieżność merytorycznych rozwiązań przyjętych w odniesieniu do weksli i czeków, dokonano także stosowych zmian w przepisie kształtującym odpowiedzialność karną przyjmującego czek od konsumenta w celu spełnienia lub zabezpieczenia świadczenia wynikającego z umowy o kredyt konsumencki.
Celem noweli jest umożliwienie oddania pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego.
Nowela zakłada, że oddanie pisma procesowego – w formie przesyłki poleconej – w placówce każdego operatora pocztowego w Polsce, będzie równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Zagwarantuje to dostarczenie do sądu nadanych przesyłek w odpowiednim i przewidywalnym czasie oraz umożliwi zachowanie terminu do dokonania czynności procesowej.
Jeśli konsument zostanie pozwany na podstawie weksla, który wystawił np. bankowi, sąd będzie musiał z urzędu zbadać umowę, jaka była podstawą wystawienia weksla, pod kątem nieuczciwych postanowień.
W takim sporze klient będzie miał wydłużony termin do wniesienia zarzutów (do miesiąca na terenie Polski), natomiast opłata sądowa od zarzutów konsumenta nie będzie mogła wynosić więcej niż 750 zł.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: ISBnews