Sejm przyjął ustawę o niektórych zawodach medycznych, który określa kwalifikacje do wykonywania zawodów medycznych oraz zakłada utworzenie rejestru osób, uprawnionych do wykonywania tych zawodów.
Nowelizację poparło 262 posłów, przeciw było 12, a 179 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej odrzucono kilkanaście wniosków mniejszości.
Przepisy ustawy mają na celu wprowadzenie mechanizmu zapewniającego dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom w danym zawodzie, którzy posiadają właściwe kompetencje nabywane w toku kształcenia w systemie oświaty lub systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Kwalifikacje te zostały określone w załączniku do ustawy, z uwzględnieniem dotychczasowych zmian w systemie kształcenia tych zawodów.
Ustawa zakłada utworzenie Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego, który umożliwi weryfikację osób wykonujących zawody medyczne zarówno przez pracodawców, jak i pacjentów. Wpis do rejestru ma stanowić warunek niezbędny do wykonywania danego zawodu medycznego. Rejestr jest prowadzony w systemie teleinformatycznym.
Obsługę techniczną rejestru ma zapewniać jednostka podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, właściwa w zakresie systemów informacyjnych w ochronie zdrowia, natomiast administratorem danych przetwarzanych w tym rejestrze ma być minister właściwy do spraw zdrowia.
Rejestr będzie jawny w zakresie m.in. następujących danych: numeru wpisu, indywidualnego identyfikatora wpisu, daty wpisu, imienia i nazwiska, informacji o realizacji ustawicznego rozwoju zawodowego, informacji o miejscu wykonywania zawodu medycznego.
Ustawa reguluje również kwestie związane z ustawicznym rozwojem zawodowym osób wykonujących zawody medyczne. Przyjęto zasadę, że osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego w ramach kształcenia podyplomowego (szkolenie specjalizacyjne i kursy kwalifikacyjne) oraz doskonalenia zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych.
Zaproponowane rozwiązania dotyczące szkolenia specjalizacyjnego i uzyskiwania tytułu specjalisty w danej dziedzinie ochrony zdrowia są oparte na dotychczasowym systemie szkolenia specjalizacyjnego. Ponadto ustawa zakłada wprowadzenie kursów kwalifikacyjnych dla osób wykonujących zawód medyczny, dzięki którym nabędą one dodatkowe kwalifikacje niewynikające z kształcenia przeddyplomowego.
Ustawa wprowadza regulacje dotyczące możliwości skorzystania przez osobę wykonującą zawód medyczny z płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, który będzie mógł być wykorzystany na realizację ustawicznego rozwoju zawodowego. Sześciodniowy urlop szkoleniowy jest udzielany według zasad obowiązujących przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego, co oznacza, że termin jego udzielenia jest uzgadniany każdorazowo z pracodawcą.
Przepisy wprowadzają także uregulowanie na poziomie ustawowym zagadnień dotyczących odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny za zawinione naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem zawodu medycznego.
Źródło: ISBnews