Sejm skierował obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zakładający możliwość przechodzenia na tzw. emeryturę stażową do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Chodzi o możliwość uzyskania emerytury po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.
Wcześniej posłowie odrzucili zgłoszony wniosek o odrzucenie projektu. Za wnioskiem głosowało 11 posłów, przeciw 426, a 7 wstrzymało się od głosu.
Projekt zakłada, że w powszechnym systemie emerytalnym emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., tj. objętym nowym systemem emerytalnym, czyli systemem zdefiniowanej składki, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie byłaby niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego.
Zgodnie z projektem, przejście na taką emeryturę byłoby uprawnieniem, a nie obowiązkiem ubezpieczonego. Mógłby on, nie składając wniosku o taką emeryturę, bez ograniczenia kontynuować wykonywanie pracy po osiągnięciu okresu ubezpieczenia uprawniającego do emerytury stażowej.
Projekt dot. emerytur stażowych skierował także wczoraj do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Projekt prezydencki zakłada możliwość przechodzenia na emeryturę dla osób, których staż pracy wynosi 39 lat (w przypadku kobiet) lub 44 lata (w przypadku mężczyzn).
Źródło: ISBnews