Sejm skierował projekt nowelizacji kodeksu wyborczego dotyczący zaprojektowanie elektronicznej platformy do obsługi procesu elektronicznego popierania list kandydatów i kandydatów wybieranych w wyborach powszechnych do Komisji Nadzwyczajnej do zmian w Kodyfikacjach.
Za zgłoszonym w pierwszym czytaniu wnioskiem o odrzucenie projektu głosowało 174 posłów, przeciw było 268, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Podstawą proponowanych w projekcie rozwiązań jest zaprojektowanie elektronicznej platformy służącej do obsługi procesu elektronicznego popierania list kandydatów i kandydatów wybieranych w wyborach powszechnych. Zgodnie z projektem platforma taka zostałaby utworzona przy Państwowej Komisji Wyborczej, a jej utrzymanie i prowadzenie byłoby zadaniem Państwowej Komisji Wyborczej.
Od strony technicznej w portalu byłby zamieszczany formularz elektroniczny zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu. Rozporządzenie w tej sprawie miałoby być wydane przez prezesa Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej
Projekt zakłada, że ustawa miałaby wejść w życie po upływie sześć miesięcy od dnia ogłoszenia. Okres ten byłby potrzebny na przygotowanie portalu i uruchomienie jego funkcjonalności. W praktyce portal byłby wykorzystywany tylko w okresie wyborów.
Źródło: ISBnews