Sejm przyjął nowelizację prawa wodnego, doprecyzowującą wymogi formalne dla udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych. Za nowelą głosowało 243 posłów, przeciw było 125, a 73 wstrzymało się od głosu.
Projekt nowelizacji stanowił przedłożenie grupy posłów.
Nowelizacja zakłada doprecyzowanie wymogów formalnych w zakresie dokumentów dołączanych do wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.
W nowelizacji wskazano, że możliwe będzie przedstawienie oświadczenia o wyrażeniu zgody właściciela urządzeń kanalizacyjnych na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych takich ścieków przemysłowych, jak również obowiązującej na dzień złożenia wniosku umowy z właścicielem, wskazującej jednoznacznie na jego zgodę na odbiór tych ścieków.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami prawa wodnego, do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, należało dołączyć zgodę właściciela urządzeń wodnokanalizacyjnych na ich odbiór.
Jak wskazywano w uzasadnieniu potrzeby regulacji – takie brzmienie przepisu powodowało wątpliwości, czy za zgodę może być uznana także umowa zawarta przez wnioskodawcę z właścicielem urządzeń kanalizacyjnych, obejmująca postanowienia w zakresie odbioru ścieków.
Nowelizacja wprowadza możliwość przedstawiania alternatywnie innego dokumentu, tj. umowy z właścicielem urządzeń kanalizacyjnych, w której wyraża on wolę odprowadzenia ścieków wnioskodawcy.
Źródło: ISBnews