Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych, doprecyzowujące m.in. zasady udzielania pożyczek, pokrywania kosztów działania międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej, organizowania i działania kas zapomogowo-pożyczkowych u pracodawców.
Senat wprowadził do ustawy kilkanaście poprawek. Dotyczą one m.in. zasad ustalania siedziby i adresu kasy zapomogowo-pożyczkowej (KZP) oraz międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej. Zgodnie z poprawkami siedzibą i adresem kasy zapomogowo-pożyczkowej są siedziba i adres pracodawcy, u którego została ona utworzona. Senat zaproponował też, by kasy zapomogowo-pożyczkowe mogły powstawać w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. W wersji przyjętej przez Sejm mowa była o straży pożarnej, jednak w ochotniczych straży pożarnych nie jest możliwe tworzenie kas, ponieważ nie dochodzi tam do zatrudnienia strażaków.
Inna z poprawek wprowadza zakaz pełnienia funkcji w organach KZP przez osobę skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, a także obowiązek odwołania członka organu, który został skazany za te przestępstwa w trakcie kadencji.
Kolejna z senackich poprawek przyznaje zarządowi KZP większą swobodę przy podejmowaniu decyzji o zawieszeniu wpłacania miesięcznych wkładów członkowskich oraz rat pożyczek przez członka Kasy, w przypadkach uzasadnionych zdarzeniami losowymi. Reszta poprawek miała charakter legislacyjny i doprecyzowujący.
Zostały one pozytywnie zaopiniowane przez sejmową Komisję Finansów Publicznych oraz Komisję Polityki Społecznej i Rodziny i zaakceptowane przez Sejm.
Ustawa reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania u pracodawców kas zapomogowo-pożyczkowych. Kontrolę nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi u pracodawcy, u którego nie działają związki zawodowe, sprawować będzie rada pracowników, a w razie jej braku − reprezentacja osób wyłoniona w trybie przyjętym u danego pracodawcy. W razie zmiany struktury organizacyjnej pracodawcy walne zebranie członków kasy zapomogowo-pożyczkowej będzie musiało podjąć uchwałę o dostosowaniu struktury organizacyjnej i statutu kasy do struktury organizacyjnej pracodawcy.
W ustawie uzupełniono i doprecyzowano ponadto przepisy dotyczące m.in. zasad udzielania pożyczek, pokrywania kosztów działania międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej, możliwości podjęcia uchwały o jej likwidacji z inicjatywy walnego zebrania członków, zasad rozliczeń w razie likwidacji.
Ustawa umożliwia tworzenie kas przez co najmniej 10 osób wykonujących pracę zarobkową u danego pracodawcy. Oznacza to, że będą mogli do nich przynależeć nie tylko pracownicy, ale także inne osoby wykonujące pracę zarobkową (np. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieła itp.). Dotychczas taką możliwość mieli tylko pracownicy.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe, działające na podstawie obecnych przepisów, staną się kasami zapomogowo-pożyczkowymi. Konsekwencją będzie konieczność dostosowania statutów kas do zmienianej podstawy prawnej w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.
Źródło: ISBnews