Sejm znowelizował ustawę prawo energetyczne, wprowadzając przepisy dotyczące zapewnienia gospodarstwom o szacownym rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh nieodpłatnego dostępu do co najmniej jednego narzędzia porównywania ofert sprzedawców.
Za nowelizacją głosowało 440 posłów, przeciw było trzech, a dziewięciu wstrzymało się od głosu.
Wcześniej przyjęto kilka poprawek. Jedna z nich zakłada, że operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych oraz operator systemu przesyłowego nadają punktom poboru energii numery zgodne ze standardem GSI (GSRN) w terminie 24 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Inne wydłużają o miesiąc termin wejścia w życie poszczególnych rozwiązań ustawy.
Nowelizacja zakłada, że przynajmniej odbiorcy energii elektrycznej będący gospodarstwami domowymi i mikroprzedsiębiorcy o zakładanym rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh zostaną wyposażone w nieodpłatny dostęp do co najmniej jednego narzędzia porównywania ofert sprzedawców, w tym ofert dotyczących zawarcia umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej.
Niezależne narzędzia porównywania ofert stanowić mają skuteczny środek umożliwiający mniejszym odbiorcom ocenę zalet różnych dostępnych na rynku ofert energii, obniżyć koszty wyszukiwania oraz zapewnić właściwą równowagę między zapotrzebowaniem na jasne i zwięzłe informacje, a zarazem na informacje kompletne i wyczerpujące.
Jednocześnie nowelizacja umożliwia od 2026 r. techniczną zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Zgłoszenia zmiany sprzedawcy nie będą już wysyłane do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) i operatora systemu przesyłowego (OSP) oraz nie będą przez nich weryfikowane. Będą one wysyłane przez sprzedawcę, w imieniu odbiorcy, do centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE), który ma funkcjonować od lipca 2025 r. i tam nastąpi automatyczna weryfikacja zgłoszenia, na podstawie zgromadzonych w CSIRE informacji.
(W trakcie prac sejmowych rząd wniósł do ustawy autopoprawkę, zgodnie z którą uruchomienie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii CSIRE ma nastąpić od 1 lipca 2025r., a nie od 1 lipca 2024r. jak planowano wcześniej).
Nowela wprowadza się prawo odbiorcy do zawierania umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej z co najmniej jednym sprzedawcą i każdym sprzedawcą, który ma ponad 200 tys. odbiorców, oraz prawo do otrzymywania informacji na temat korzyści i ryzyk związanych z takimi umowami.
Określa ramy prawne do funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych, reguluje ich prawa i obowiązki, w tym prawo odbiorcy do przystąpienia do obywatelskiej społeczności energetycznej przy zachowaniu pełni praw konsumenckich i do opuszczenia społeczności bez sankcji, wprowadza przepisy dotyczące agregatora na rynku energii elektrycznej, jego zadań i uprawnień, przepisy dotyczące odpowiedzi odbioru (zmiana zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę końcowego w stosunku do jego zwykłego lub bieżącego zużycia energii elektrycznej w odpowiedzi na sygnały rynkowe) i odbiorcy aktywnego na rynku energii oraz nowy model sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej (w związku z wprowadzeniem od dnia 1 lipca 2025 r. nowych zasad funkcjonowania rynku energii elektrycznej, na skutek wdrożenia centralnego systemu informacji rynku energii.
Źródło: ISBnews