Sejm znowelizował ustawę o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie na czas określony zakazu przebywania w określonym obszarze strefy nadgranicznej. Za nowelą głosowało 245 posłów, przeciw było 167, a 25 wstrzymało się od głosu.
Nowela zakłada, że zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na podstawie rozporządzenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Komendanta Głównego Straży Granicznej. Rozporządzenie określałoby obszar oraz czas obowiązywania zakazu.
Jednocześnie wprowadzono szereg wyjątków od tego zakazu, przede wszystkim dla mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osoby wykonujące pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów czy osoby korzystające z przejść granicznych. Teren objęty zakazem zakaz byłby oznaczony tablicami z napisem „Obszar objęty zakazem przebywania – wejście zabronione”.
Jak podkreślono w uzasadnieniu, wprowadzenie zakazu przebywania w strefie przygranicznej ma doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz stworzenie odpowiednich warunków dla funkcjonariuszy Straży Granicznej wykonujących zadania związane z ochroną granicy państwowej.
Nowelizacja rozszerzyła także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze Straży Granicznej (SG), o plecakowe miotacze substancji obezwładniających, które mają na celu poprawić skuteczność odpierania prób siłowego przekraczania granicy państwowej.
W uzasadnieniu wskazano, że poszerzenie katalogu środków przymusu bezpośredniego „stanowi odpowiedź na pilną potrzebę wzmocnienia ochrony integralności granicy Polski, będącej granicą UE i NATO, ma również na celu poprawę bezpieczeństwa funkcjonariuszy Straży Granicznej realizujących zadania z tym związane”.
Pozostałe zmiany zakładają:
– zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w Straży Granicznej
– uregulowanie kwalifikacji zawodowych wymaganych do mianowania funkcjonariuszy Straży Granicznej na stanowisko służbowe (wprowadzenie kwalifikacji zawodowych: podstawowe, podoficerskie, chorążych, oficerskie, kadry kierowniczej).
Nowela wprowadza także przepisy, umożliwiające otrzymanie rekompensaty (w wysokości 65% przychodów uzyskanych w ciągu trzech miesięcy z sześciu miesięcy poprzedzających wprowadzenie zakazu) przez podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania za czas jego obowiązywania.
Nowela ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Źródło: ISBnews