Sejm znowelizował ustawę o podatku rolnym, wprowadzając możliwość przekazywania 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego. Za nowelizacją głosowało 311 posłów, przeciw było 10, a wstrzymało się 131.
Podczas prac nad nowelą przyjęto poprawki mające na celu doprecyzowanie przekazywania 1,5% należnego podatku na rzecz związków zawodowych rolników indywidualnych oraz związków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, a także ograniczenia ubytku dochodów gmin.
Posłowie przegłosowali też poprawki, które mają na celu dostosowanie zapisów ustawy do przepisów dotyczących rolniczych spółdzielni produkcyjnych, zapisano też refundację dla gmin ewentualnego ubytku dochodów z tytułu udziałów w podatku
Celem zmian w ustawie o podatku rolnym oraz w ustawie o związkach zawodowych rolników indywidualnych jest umożliwienie finansowania związków zawodowych rolników indywidualnych, poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego, 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego.
Nowela zakłada, że wniosek w tej sprawie powinien zostać złożony do 15 marca danego roku podatkowego i może być złożony za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Kwota w wysokości do 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez podatnika związku zawodowego ma być przekazana w ciągu 30 dni od dnia zapłaty podatku rolnego.
W przepisach postawiono także warunek, że otrzymane przez związki zawodowe rolników indywidualnych środki finansowe pochodzące z 1,5% podatku rolnego mogą być wykorzystane wyłącznie na działalność statutową tych związków.
W 2021 r. dochody gmin z podatku rolnego wyniosły 1 626 332 000 zł. Na przykładzie roku 2021 projektowany 1,5% odpis podatku rolnego na rzecz związków rolników indywidualnych, mógłby stanowić kwotę w wysokości około 24 394 980 zł. Szacowana wartość uwzględnia wpływ podarku rolnego od wszystkich rodzajów podatników podatku rolnego, a więc osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spółek, nieposiadających osobowości prawnej.
Dochody gmin z tytułu podatku rolnego za 2022 r. znane będą dopiero w połowie 2023 r., dlatego obecnie nie jest możliwe oszacowanie kwoty zmniejszenia dochodów gmin na rzecz związków zawodowych rolników indywidualnych.
Źródło: ISBnews