Senat odrzucił ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego do 30 kwietnia 2024 r. oraz o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy. Za odrzuceniem opowiedziało się 52 senatorów, 42 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.
Celem ustawy była zmiana terminu wyborów samorządowych (tj. wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) przez wydłużenie kadencji samorządowej do 30 kwietnia 2024 r.
Wejście w życie ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, wydłużyło kadencję organów jednostek samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat, co spowodowało skumulowanie się dat wyborów samorządowych oraz parlamentarnych w roku 2023.
W związku z wydłużeniem kadencji organów samorządu terytorialnego i przesunięciem wyborów z jesieni na wiosnę konieczne jest dostosowanie przepisów art. 373 i 374 Kodeksu Wyborczego, dotyczących terminów ustalania liczby radnych wybieranych w wyborach.
Według aktualnego brzmienia tych przepisów, liczba radnych jest ustalana według liczby mieszkańców zamieszkałych na obszarze działania danej rady, ujętych w stałym rejestrze wyborców na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone – czyli 31 grudnia 2023 r.
Z kolei zarządzenie wojewody ustalające liczbę radnych wybieranych do rad ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym i podaje do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, w każdej gminie najpóźniej na 4 miesiące przed upływem kadencji czyli według stanu prawnego wykreowanego niniejszym projektem do 30 grudnia 2023 r.
Zawetowana przez Senat nowelizacja proponowała, aby terminy wykonania tych czynności były dostosowane do wiosennego terminu wyborów w wyborach zarządzonych w 2024 r. i latach następnych, na podstawie art. 371 Kodeksu wyborczego.
Źródło: ISBnews