Senat przyjął bez poprawek ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji decyzji Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylającej decyzję 2014/335/UE, Euratom. Za przyjęciem ustawy głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Ustawa tworzy ramy prawne do wydatkowania środków, przyznanych dla Polski w formie dotacji i pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Wzmacniania Odporności oraz środków budżetowych UE z tzw. Wieloletniej Perspektywie Finansowej na lata 2021-2027.
Senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej rekomendowały Izbie Wyższej wprowadzenie do ustawy preambuły. Mniejszość komisji wnioskowała natomiast o przyjęcie ustawy bez poprawek. W pierwszej kolejności głosowano nad wnioskiem mniejszości. Za przyjęciem ustawy bez poprawek opowiedziało się 47 senatorów, przeciw było 49, od głosu wstrzymały się 2 osoby.
Następnie głosowano zgodnie z wnioskiem połączonych Komisji, o wprowadzenie preambuły, stanowiącej m.in. że „władze Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązują się, że środki z Funduszu będą wydatkowane w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów”. Wniosek ten poparło 49 senatorów, 49 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.
W związku z tym – jak wyjaśnił marszałek Senatu Tomasz Grodzki – zgodnie z art. 54 ust. 1a Regulaminu Senatu, w przypadku odrzucenia wszystkich zgłoszonych do ustawy wniosków lub poprawek albo nieprzyjęcia uchwały w sprawie ustawy w całości marszałek poddaje wniosek o odrzucenie ustawy, a w przypadku nieprzyjęcie tego wniosku wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.
W pierwszej kolejności poddany został pod głosowanie wniosek o odrzucenie ustawy. W głosowaniu wzięło udział 98 senatorów, 97 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu. W związku z tym głosowano nad przyjęciem ustawy ratyfikacyjnej bez poprawek. Poparło ją 98 senatorów, wstrzymały się dwie osoby.
Krajowy Plan Odbudowy został przyjęty przez Radę Ministrów 30 kwietnia i nieformalnie przekazany Komisji Europejskiej. 3 maja Komisja otrzymała finalną wersję KPO. Ponad tydzień temu Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji decyzji Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.
Wynegocjowana dla Polski kwota w ramach Krajowego Planu Odbudowy i środków budżetowych na lata 2021-2027 to łącznie ok. 160 mld euro, w tym ponad 125 mld euro w formie dotacji bezpośrednich. W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) ma to być – 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w formie pożyczek.
Źródło: ISBnews