Senat zaproponował podwyższenie wskaźników uposażenia nauczyciela początkującego, mianowanego i dyplomowanego w nowelizacji Karty Nauczyciela, której celem jest uproszczenie systemu awansu zawodowego, w tym m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, odejście od sformalizowanych staży oraz większa koncentracja na nabywaniu przez nauczycieli umiejętności praktycznych. Nowela wraz z poprawkami została poparta jednogłośnie.
Senat chce, by uposażenie nauczyciela początkującego wynosiło 130% kwoty bazowej, nauczyciela mianowanego – 187%, a nauczyciela dyplomowanego – 233%. W wersji noweli przyjętej przez Sejm było to odpowiednio: 120% kwoty bazowej dla nauczyciela początkującego, 144% kwoty bazowej dla nauczyciela mianowanego, 184% kwoty bazowej dla nauczyciela dyplomowanego.
Dotychczas ścieżka awansu zawodowego nauczycieli obejmowała 4 stopnie awansu: nauczyciel stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Nowelizacja zakłada, że ścieżka awansu zawodowego nauczycieli zostanie uproszczona i odbiurokratyzowana.
W celu uzyskania kolejnych stopni awansu zawodowego nauczyciel nie będzie musiał odbywać sformalizowanych staży. Jednocześnie większe znaczenie będzie miało nabywanie umiejętności praktycznych nauczycieli, równomierny ich rozwój w okresie całej ścieżki awansu zawodowego.
Nowelizacja wprowadza dwa stopnie awansu zawodowego nauczyciela: nauczyciel mianowany (uzyskanie tego stopnia jest poprzedzone okresem przygotowania do zawodu nauczyciela) oraz nauczyciel dyplomowany.
Po rozpoczęciu pracy w szkole – zgodnie z nowelizacją – nauczyciel będzie odbywał przygotowanie do zawodu ze wsparciem mentora (w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy lub w wymiarze skróconym do 2 lat i 9 miesięcy w przypadku nauczyciela posiadającego stopień naukowy lub nauczyciela, który wcześniej prowadził zajęcia w szkole za granicą).
Okres, po przepracowaniu którego nauczyciel będzie mógł uzyskać stopień nauczyciela mianowanego, został skrócony z 6 lat do 4 lat.
Uzyskanie stopnia nauczyciela dyplomowanego będzie możliwe po przepracowaniu w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy lub okresu skróconego do 4 lat i 9 miesięcy w przypadku nauczyciela posiadającego stopień naukowy lub nauczyciela, który wcześniej prowadził zajęcia w szkole za granicą.
Nowela zakłada, że przez pierwsze dwa lata pracy w szkole nauczyciel będzie zatrudniany na podstawie umowy o pracę na czas określony. Po przepracowaniu co najmniej dwóch lat w szkole i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy nauczyciel ma być zatrudniany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Źródło: ISBnews