Senat sprzeciwił się wyjęciu części wydatków inwestycyjnych spod stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) w roku 2021. Zapis, dotyczący reguły znajdował się w nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, którą Senat odrzucił w całości.
Za odrzuceniem nowelizacji opowiedziało się 49 senatorów, 43 było przeciwnych.
Odrzucenie nowelizacji w całości rekomendowały połączone Komisje Budżetu i Finansów Publicznych oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Argumentowano, że w ustawie dot. implementacji prawa unijnego nie powinny znajdować się przepisy dotyczące stabilizującej reguły wydatkowej.
Zapis dotyczący SRW znalazł się w nowelizacji ustawy delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług na etapie prac sejmowych. Zakładał on wyłączenie wydatków inwestycyjnych samorządów oraz wydatków inwestycyjnych ujętych w planach funduszy przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK).
W trakcie senackiej debaty wiceminister finansów Piotr Patkowski podkreślał, że rozwiązanie to stanowi „zakładkę” na wypadek II fali epidemii koronawirusa, gdyby okazało się, że konieczny jest powrót do kolejnego lockdownu (w jakiejś formie). Zaznaczył, że rząd proponuje „poluzowanie [reguły] jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne” i nie jest w stanie powiedzieć czy będzie ten próg wykorzystywać.
Poinformował też, że zmiany dotyczącej wydatków inwestycyjnych nie zaproponowano podczas nowelizacji ustawy o finansach publicznych (zakładającej poluzowanie stabilizującej reguły wydatkowej i tryb powrotu do niej), ponieważ rząd nie miał wówczas pełnych danych, dotyczących sytuacji finansowej państwa.
Zaznaczył, że aby uwzględnić odpowiednie wydatki inwestycyjne w projekcie przyszłorocznego budżetu, niezbędne jest przyjęcie tego zapisu.
Teraz nowelizacja trafi do Sejmu. Sejm może odrzucić senackie weto bezwzględną większością głosów. Jeżeli tego nie zrobi, postępowanie ustawodawcze zakończy się, a ustawa zostanie odrzucona.
Źródło: ISBnews