Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, która zakłada m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po 7, a nie po 8 latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.
Za nowelą głosowało 87 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja uniezależnia możliwość uzyskania świadczenia od pełnienia funkcji sołtysa na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, dzięki czemu świadczenie pieniężne otrzymają sołtysi, którzy pełnili tą funkcję przed 27 maja 1990 r. Zmniejsza ponadto z 5 do 3 osób wymaganą liczbę świadków (oświadczenia są potrzebne, gdy nie ma dokumentów w gminie) pełnienia funkcji sołtysa z 5 do 3 osób.
Wnioski już złożone przez sołtysów, które nie zostały rozpatrzone, będą analizowane na podstawie nowych przepisów bez konieczności ponownego składania wniosku. Świadczenie pobierane z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie obniży świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Projekt został opracowany na podstawie projektu poselskiego i senackiego. Projekt senacki stanowił odpowiedź na wniosek, skierowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
Źródło: ISBnews