Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie zakresu obowiązywania Umowy o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), która zakłada geograficzne rozszerzenie regionu operacji Banku o kraje Afryki Subsaharyjskiej i Irak oraz ograniczone i stopniowe uruchomienia środków finansowych przeznaczonych na operacje na nowych obszarach.
Nowelę poparto 84 osób, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się.
Proponowane zmiany do Umowy o utworzeniu EBOR są zgodne z wytycznymi Rady Gubernatorów EBOR z maja 2022 r. w sprawie rozszerzenia zasięgu geograficznego operacji banku oraz ograniczonego i stopniowego uruchomienia środków finansowych przeznaczonych na operacje na nowych obszarach w kierunku ograniczonego i stopniowego rozszerzenia zakresu operacji banku w Afryce Subsaharyjskiej i Iraku.
Cel ten ma być realizowany przy założeniu, że na kraje członkowskie EBOR nie zostaną nałożone dodatkowe wymagania finansowe w związku z rozszerzeniem zasięgu geograficznego Banku, nie będzie zagrożona ocena wiarygodności Banku, nie nastąpi ograniczenie zdolności banku do wsparcia dotychczasowych krajów operacji, w tym Ukrainy.
Nowe zapisy umożliwią rozpoczęcie działalności banku w Afryce Subsaharyjskiej i Iraku, przy czym ma być ona podejmowana w ograniczonej grupie krajów oraz w sposób stopniowy (ewentualne przyszłe poszerzenie grupy krajów operacji będzie wymagało kolejnej zgody kwalifikowanej większości Gubernatorów), co będzie możliwe najwcześniej w 2025 r. Do 2030 r. EBOR zakłada przyszłe zaangażowanie w sześciu krajach tego regionu: Beninie, Ghanie, Kenii, Nigerii, Senegalu i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Irak został natomiast włączony do grupy krajów regionu Południowo-Wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, które już wcześniej zostały uprawnione do korzystania z zasobów EBOR.
Objęcie obszarem operacji EBOR Afryki Subsaharyjskiej i Iraku oznacza, że polskie podmioty będą mogły uczestniczyć także w przetargach dotyczących projektów finansowanych z pożyczek banku w tym regionie.
Źródło: ISBnews