Senat przyjął nowelizację prawa wodnego z poprawkami, które zakładają m.in., że środki z gmin za nieprzekazywanie sprawozdań dotyczących oczyszczania ścieków powinny trafiać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a nie m.in. do Wód Polskich.
Nowelizacja w wersji przyjętej przez Sejm zakładała, że środki te będą trafiać w 90% do budżetu państwa, a w 10% do przedsiębiorstwa Wody Polskie. Senat chce, aby trafiały do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.
Nowelizacja prawa wodnego wdraża unijną dyrektywę Rady 91/271/EWG, dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Umożliwi też zamknięcie postępowania toczącego się wobec Polski w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego oraz uniknięcie ewentualnych kar w razie skierowania przez Komisję Europejską (KE) sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ustawa m.in. doprecyzowuje zakres i procedury przyjmowania wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w samorządach. Uściśla dotychczasowe obowiązki gmin, m.in. w kwestii ewidencjonowania i sprawozdawczości dotyczącej gospodarowania nieczystościami ciekłymi, w tym z przydomowych oczyszczalni ścieków. Określa zasady postępowania z nieczystościami ciekłymi z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy. Precyzuje przepisy dotyczące procedur sprawozdawczych związanych z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), reguluje też powiązania KPOŚK z wieloletnimi planami rozwoju modernizacji urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie mogło prowadzić działalność gospodarczą także w zakresie innych odnawialnych źródeł energii niż elektrownie wodne, co ma zwiększyć jego przychody i zapewnić lepsze wykorzystanie potencjału majątku Skarbu Państwa.
Źródło: ISBnews