Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która dostosowuje polskie prawo do regulacji unijnych, umożliwiając skuteczniejsze korzystanie konsumentów z pozwów grupowych.
Nowelizację poparło 87 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja wzmacnia mechanizmy ochrony zbiorowych interesów konsumentów przez umożliwienie podmiotom upoważnionym, np. organizacjom pozarządowym, w tym m.in. konsumenckim, występowania z powództwami wytaczanymi w imieniu oraz na rzecz konsumentów. Uprawnienie w tym zakresie będzie miał także Rzecznik Finansowy w przypadku spraw, które wynikają z umów finansowych. Podmioty upoważnione będą mogły dochodzić wobec przedsiębiorcy zaniechania stosowania praktyk, które naruszają ogólne interesy konsumentów, a także roszczeń związanych z ich stosowaniem. Chodzi m.in. o odszkodowanie, naprawę, obniżenie ceny czy zwrot zapłaty.
Podmioty, w tym organizacje pozarządowe, które będą chciały zostać podmiotem upoważnionym, będą musiały spełniać kryteria fachowości i niezależności. Zadaniem statutowym organizacji będzie musiało być zapewnienie ochrony interesów konsumentów i nieosiąganie zysku. Organizacja będzie musiała prowadzić działalność na rzecz ochrony interesów konsumentów od co najmniej 12 miesięcy i nie będzie mogła podlegać wpływom osób innych, niż konsumenci, w szczególności przedsiębiorstw, które mogłyby odnieść korzyść gospodarczą z wytoczenia powództwa grupowego.
Przepisy nowelizacji określają także szereg zasad dotyczących obowiązku wystąpienia przedsądowego przed skierowaniem sprawy do sądu, czyli tzw. polubownego rozwiązania sprawy, dopuszczalności i granic wynagrodzenia, jakiego od konsumentów może żądać podmiot upoważniony za ich reprezentowanie, niezbędnych elementów pozwu, kosztów procesu, informowania konsumentów o wynikach postępowania, sankcji wobec przedsiębiorcy w związku z niewykonaniem wyroku sądowego. Aby ułatwić dostęp do powództw grupowych, podmioty upoważnione będą zwolnione z kosztów sądowych.
Zaproponowano także rozszerzenie katalogu spraw z zakresu ochrony konsumentów, w których ma zastosowanie ustawa o dochodzeniu roszczeń.
Rejestr podmiotów upoważnionych, które będą mogły składać pozwy, prowadzić będzie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: ISBnews