Senat wprowadził poprawki do noweli o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, które mają na celu m.in. usunięcie przepisów dotyczących wyrównania dla przedsiębiorców stosujących maksymalną cenę ciepła oraz przepisów dotyczących zmian w innych ustawach. Za nowelizacją wraz z poprawkami głosowało 95 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.
Celem nowelizacji zmniejszenie ilości odpadów powstających z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych obecnych w środowisku naturalnym, zwłaszcza w środowisku morskim.
Senat usunął m.in. przepisy dotyczące rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych, stosujących cenę maksymalną za okres od 1 stycznia do 31 stycznia 2023 r. oraz przepisy nowelizacji prawa wodnego. Senatorowie argumentowali podczas dyskusji, że przepisy zostały wprowadzone w trakcie sejmowych prac nad ustawą, nie przeszły pełnej procedury trzech czytań i nie mają związku z nowelą.
Nowelizacja wdraża przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Produkty jednorazowego użytku, których dotyczą przepisy, to butelki na napoje, niedopałki papierosów, patyczki higieniczne, opakowania po słodyczach i chipsach, artykuły higieniczne, torby, sztućce, słomki i mieszadełka do napojów, kubki na napoje i pokrywki, balony i patyczki do tych balonów, pojemniki na żywność.
Nowela o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej zmierza do tego, by zwiększyć możliwość ponownego użycia oraz udział materiałów poddanych recyklingowi, aby w roku 2030 poddawać mu wszystkie opakowania polimerowe.
Wprowadza także zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku, takich jak patyczki, sztućce, talerze, mieszadełka, pojemniki na żywność i na napoje z polistyrenu ekspandowanego i inne ujęte w załączniku do ustawy.
Nakłada też obowiązek oznakowania w sposób czytelny i nieusuwalny produktów lub opakowań produktów takich, jak podpaski, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, kubki na napoje. Mają się na nich znaleźć informacje obecności tworzyw sztucznych w wyżej wymienionych produktach, a także o wynikającym z tego negatywnym wpływie na środowisko, tj. zaśmiecania lub innych nieodpowiednich sposobach unieszkodliwiania odpadów w przypadku niniejszych artykułów.
Wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych takich jak pojemniki na żywność, na napoje, pojemniki na napoje o pojemności do 3 l, kubki i lekkie plastikowe torby na zakupy obejmuje pokrycie kosztów zbierania odpadów w publicznych systemach, uprzątania, transportu i przetwarzania odpadów.
Dla produktów takich, jak chusteczki nawilżane i balony rozszerzona odpowiedzialność producenta obejmuje koszty prowadzenia kampanii edukacyjnych, uprzątania, transportu, przetwarzania odpadów oraz koszty gromadzenia danych i sprawozdawczości.
Dla wyrobów tytoniowych z filtrami z tworzyw sztucznych odpowiedzialność producenta obejmuje koszty prowadzenia kampanii edukacyjnych, koszty uprzątania odpadów, zbierania odpadów pozostawionych w publicznych systemach zbierania odpadów, w tym koszty infrastruktury i jej funkcjonowania oraz koszty transportu i przetwarzania odpadów.
Zgodnie z nowelą, maksymalne stawki opłaty dla takich produktów, jak pojemniki na żywność, na napoje, pojemniki na napoje o pojemności do 3 l, kubki i lekkie plastikowe torby na zakupy to 20 gr za 1 kg produktu. Dla produktów takich, jak chusteczki nawilżane, balony wyroby tytoniowe to 3 gr za sztukę produktu.
Faktyczne stawki mają zostać określone w rozporządzeniu.
Opłata ta będzie przekazywana przez przedsiębiorcę na rachunek właściwego marszałka województwa, który z kolei będzie przekazywał tę opłatę na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: ISBnews