Senat wprowadził poprawkę do nowelizacji ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, dotyczącą zasad transportu czy tranzytu sprzętu opancerzonego.
Za nowelą z poprawką głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja wprowadza zmiany umożliwiające usprawnienie procedur dotyczących obrotu takimi towarami, technologiami i usługami w wypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, realizacji interesów narodowych RP w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, wypełnienia jej zobowiązań międzynarodowych, a także udzielania pomocy i wsparcia podmiotom prawa międzynarodowego publicznego. Nowela upraszcza formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo.
Według obowiązujących obecnie przepisów, przy wykonywaniu dostaw towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym istnieje obowiązek uzyskania od ministra gospodarki zezwolenia na ich wywóz. Do wniosku o udzielenie zezwolenia należy dołączyć certyfikat importowy (CI) lub oświadczenie końcowego użytkownika (OKU). Zaproponowana zmiana przewiduje wyjątki umożliwiające niedołączanie CI i OKU do wniosku o udzielenie zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym.
Dotyczy to nieodpłatnego przekazywania takich produktów i uzbrojenia siłom zbrojnym państw obcych na podstawie przepisu ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.
Źródło: ISBnews