Senat przyjął nowelizacją prawa celnego, zakładającą wydawanie jednej decyzji w zakresie należności celnych i podatkowych, opłaty paliwowej i emisyjnej w związku z importem towarów. Zgodnie z przepisami noweli. cudzoziemcy zatrudniani w Polsce będą mogli uzyskać numer PESEL do celów podatkowych.
Za nowelizacją wraz z kilkoma poprawkami, głownie o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym opowiedziało się 95 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.
Wprowadzone poprawki określają m.in. w jakich okolicznościach organ może wydać decyzję odmowną w sprawie wpisu na listę agentów celnych, dostosowują terminologię tej ustawy do innych ustaw, a także doprecyzowują zakres spraw do uregulowania w rozporządzeniu, które ma zostać wydane na podstawie tej nowelizacji. Wszystkie poprawki zostały zaakceptowane przez rząd.
Celem nowelizacji jest usprawnienie wydawania decyzji w zakresie należności celnych i podatkowych oraz opłat paliwowej i emisyjnej, należnych z tytułu importu towarów. Po wejściu w życie tych zmian należności celne oraz podatkowe i opłaty z tytułu importu towarów będą określone przez naczelnika urzędu celno-skarbowego w jednej decyzji i po przeprowadzeniu jednego, wspólnego postępowania.
Zwrot opłaty paliwowej ma następować w przypadkach i na zasadach przewidzianych dla zwrotu podatku akcyzowego na wniosek podmiotu uprawnionego do takiego zwrotu. Opłata paliwowa ma być zwracana ze środków wcześniej wpłaconych do funduszy: Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego i Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (od 2022 r.).
Nowela zawiera też przepis upoważniający ministra właściwego do spraw transportu do wydania rozporządzenia, w którym określi wzór wniosku o zwrot opłaty paliwowej. W ramach planowanej nowelizacji uchylone zostaną przepisy regulujące zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty paliwowej, jeżeli wynika to z umów międzynarodowych dotyczących międzynarodowego transportu drogowego, które w praktyce nie miały zastosowania.
W obecnym stanie prawnym należności z tytułu importu towarów określane są w decyzji celnej po przeprowadzeniu postępowania celnego, natomiast podatek VAT, podatek akcyzowy, opłata paliwowa i opłata emisyjna są wymierzane w decyzjach podatkowych, po przeprowadzeniu odrębnych postępowań.
Po ujednoliceniu trybu wydawania decyzji dot. należności importowych nie będzie konieczności ustanawiania pełnomocnika w postępowaniu podatkowym. Nowela zakłada też odstąpienie od wymogu wydawania decyzji w sprawie wpisu do wykazu gwarantów.
W zakresie systemu INTRASTAT nowela zmienia sposób informowania respondentów o obowiązku sprawozdawczym. Informacja ta zamieszczana ma być przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na stronie Urzędu.
Nowelizacja zakłada także, że cudzoziemcy zatrudniani w naszym kraju będą mogli uzyskać numer PESEL. Ma to ułatwić identyfikację do celów podatkowych i umożliwić prawidłowe rozliczanie podatków.
Podmioty organizujące gry hazardowe będą przekazywać wymagane prawem informacje (zgłoszenia) za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Ma to doprowadzić do uproszczenia i przyspieszenia prowadzenia spraw dotyczących gier hazardowych. Nowela skraca też okres przechowywania sygnału audiowizyjnego z salonów z 3 lat do roku.
Jak tłumaczyła wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska, w przypadku salonów do gier na automatach podstawowym materiałem dowodowym – i w kontekście podatkowym, i w kontekście prawidłowości realizacji obowiązków i zapewnienia bezpieczeństwa tych gier na automatach – jest techniczny zapis z konkretnego urządzenia do gry, rejestrujący tę grę. Zapis audiowizyjny jako zapis z pomieszczenia, w którym te gry są prowadzone stanowi materiał dodatkowy.
„Rozpatrzenie sprzeciwu klienta w przypadku gier na automatach to jest termin ok. 3 miesięcy. Tak więc ten okres 12 miesięcy jest tutaj zdecydowanie wystarczający” – podkreśliła.
Nowe rozwiązania przewidują również zwrot opłaty paliwowej − w wypadkach i na zasadach przewidzianych dla zwrotu podatku akcyzowego na wniosek podmiotu uprawnionego do takiego zwrotu − ze środków wcześniej wpłaconych do Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego i Funduszu Rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Źródło: ISBnews