Senat wprowadził poprawki do nowelizacji prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, zakładające przywrócenie obliga giełdowego dla 50% wytwarzanej energii do 31 grudnia 2023 r. Za nowelą wraz z poprawkami głosowało 95 senatorów, przeciw był 1, nikt się nie wstrzymał.
Nowela w wersji przyjętej przez Sejm znosiła obligo giełdowe dla energii bezterminowo. O skorzystaniu z tej formy obrotu każdy uczestnik rynku miał decydować samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej.
Przyjęta przez Senat poprawka zakłada, że do 31 grudnia 2023 r. przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej jest obowiązane sprzedawać 50% wytworzonej energii elektrycznej na giełdach towarowych prowadzonych przez wyznaczonych operatorów rynku energii elektrycznej. Po tej dacie (31 grudnia 2023 r.) obligo obejmowałoby 100% wytworzonej energii jak dotychczas.
Obowiązek – zgodnie z poprawką – nie dotyczyłby energii elektrycznej:
– dostarczanej od przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się jej wytwarzaniem do odbiorcy końcowego za pomocą linii bezpośredniej;
– wytworzonej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii;
– wytworzonej w kogeneracji ze średnioroczną sprawnością przemiany wyższą niż 52,5%;
– zużywanej na potrzeby własne przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się jej wytwarzaniem;
– niezbędnej do wykonywania przez operatorów systemów elektroenergetycznych ich zadań określonych w ustawie;
– wytworzonej w jednostce wytwórczej o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie wyższej niż 50 MW;
– wytworzonej w jednostce wytwórczej przyłączonej bezpośrednio do urządzeń lub instalacji odbiorcy końcowego zużywającego tę energię elektryczną lub sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej, której operatorem wyznaczony został ten odbiorca końcowy;
– wytworzonej w jednostkach wytwórczych, które rozpoczęły wytwarzanie energii elektrycznej po raz pierwszy po dniu 1 lipca 2017 r.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: ISBnews