Senat wprowadził poprawki do noweli ustawy o podatku akcyzowym, zakładającej uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu towarami akcyzowymi. Zaproponował m.in. przesunięcie terminu wejścia noweli w życie z 1 maja na 1 lipca. Za nowelizacją wraz z przyjętymi poprawkami opowiedziało się 84 senatorów, 11 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Wcześniej senatorowie odrzucili zgłoszony przez senacką Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek . Następnie przystąpili do głosowania nad poprawkami. Większość z nich miała charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Poprawka, dotycząca terminu wejścia w życie ustawy na 1 lipca była rekomendowana przez senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych.
Nowela ustawy o podatku akcyzowym zawiera pakiet kilkunastu rozwiązań, które mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu towarami akcyzowymi, w szczególności skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi, suszem tytoniowym, paliwami opałowymi i żeglugowymi oraz sprowadzanymi do Polski samochodami osobowymi.
Zakłada, że od 2022 r. przedsiębiorcy będą składać deklaracje w zakresie akcyzy w formie elektronicznej, co umożliwi automatyczną weryfikację i szybsze wykrycie firm dokonujących nadużyć, i pozwoli na szybsze wydawanie decyzji.
Zmiany mają ograniczyć używanie niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych, np. w samochodach. Teraz jakość paliwa pod kątem jego pochodzenia badać będzie nie tylko Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), ale również Inspekcja Handlowa.
Urzędy będą mogły łatwiej odmówić wydania zezwolenia akcyzowego, gdy pojawia się uzasadnione podstawy, by sądzić, że wnioskujący nie będzie płacił akcyzy, np. gdy nie ma środków ani doświadczenia, które pozwoliłyby mu na prowadzenie działalności, którą deklaruje urzędowi.
Nowelizacja zakłada także rejestrację podmiotów nabywających wyroby zawierające alkohol etylowy o mocy powyżej 50%.
Pozostałe rozwiązania to m.in. uszczelnienie system uzyskiwania oraz cofania zezwoleń akcyzowych, umożliwienie prowadzenia działalności na podstawie posiadanych zezwoleń akcyzowych, pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia.
Źródło: ISBnews