Senat wprowadził poprawkę do nowelizacji, dotyczącą zmiany sposobu wezwania do zawarcia umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK), wydłużając vacatio legis do 14 dni. Za nowelą, wraz z przyjętą poprawką głosowało 94 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zakłada, że w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii COVID-19 oraz w ciągu roku od ich odwołania, wezwanie do firmy do zawarcia umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK) byłoby wysyłane z wykorzystaniem profilu w systemie teleinformatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a nie za pośrednictwem poczty.
Zgodnie z przepisami nowelizacji, do ostatniego dnia miesiąca następującego po każdym kwartale danego roku kalendarzowego ZUS udostępnia Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR) informację zawierającą nazwę, NIP, adres siedziby i adres do korespondencji lub adres zamieszkania i adres wykonywania działalności gospodarczej płatników, którzy deklarowali składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za zatrudnionych.
Informacja ta ma zawierać dane na dzień 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia każdego roku. Następnie ma ją weryfikować Polski Fundusz Rozwoju.
Jeżeli okazałoby się, że firma nie dopełniła w terminie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK, Polski Fundusz Rozwoju ma wezwać w formie pisemnej podmiot zatrudniający do zawarcia, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania, umowy o zarządzanie PPK z funduszem zarządzanym przez wyznaczoną instytucję finansową albo do przekazania Polskiemu Funduszowi Rozwoju informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.
Przyjęta przez Senat poprawka zakłada, że nowela weszłaby w życie nie z mocą wsteczną od 1 września, ale po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: ISBnews
Jeśli chodzi o sama kwestię oszczędzania w ppk to bardzo dobrze, że Polacy wreszcie mają taką możliwość, to z pewnością się przyczyni w przyszłości do wysokości emerytur. Sama widzę ze mam dwa razy więcej pieniędzy, niż wpłaciłam.
To obowiązek pracodawcy, by w terminie wprowadził ppk czego oczekują od niego jego pracownicy. Przecież to się tym ludziom należy. PPK zostało po to wprowdzone by każdy, dosłownie każdy miał możliwość korzystania z nich