Senatorowie dyskutowali nad rekomendacją połączonych komisji w sprawie odrzucenia noweli prawa budowlanego oraz ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym dot. budowy domów do 70 m2 bez pozwolenia. W trakcie dyskusji nie zgłoszono poprawek.
Za odrzuceniem noweli opowiedziały się wcześniej Komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury. Według komisji, ustawa wprowadzałaby zbyt daleko idące zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym, a jej konsekwencje byłyby odczuwalne przez długie lata. W trakcie senackiej dyskusji wskazywano także, że choć domy do 70m2 miałyby być budowane do użytku własnego, nie ma mechanizmów zabezpieczających przed powstaniem – za kilka lat – rynku takich obiektów.
Zgodnie z założeniami noweli, domy do 70 m2 stawiane na własne potrzeby mieszkaniowe miałyby być wolnostojące, nie większe niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi być w całości ograniczony do działki, na której został zaprojektowany. Ich budowa nie wiązałaby się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę, a ponadto nie podlegałaby kontroli organów administracji architektoniczno-budowlanej przed rozpoczęciem prac budowlanych, co wykluczałoby możliwość zgłoszenia sprzeciwu przez te organy.
Senatorowie zwracali także uwagę, że zwolnienie z obowiązku ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy przenosiłoby na inwestora całą odpowiedzialność za stan budynku. Inwestor musiałby w takim przypadku złożyć oświadczenie, że przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową. Podkreślali też, że przy braku odpowiednich kompetencji może to prowadzić do nieświadomego naruszenia innych przepisów techniczno-budowlanych, a w skrajnych przypadkach nawet do poważnych wad konstrukcyjnych budynków i zagrożenia dla zdrowia i życia osób je zamieszkujących.
Brak obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, które zostanie zastąpione zgłoszeniem, może prowadzić, zdaniem senatorów, do zaburzenia ładu przestrzennego. Senatorowie wskazywali też, że nowela nakłada na gminy obowiązek wydania decyzji o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni, co stanowi – w ich ocenie – termin niemożliwy do dotrzymania.
Źródło: ISBnews