Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniono, że dynamika aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach prawdopodobnie będzie rosnąć, wynika z „minutes” z tego posiedzenia. Skala ożywienia gospodarczego jest obarczona niepewnością m.in. przez dalsze kształtowanie się koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski.
„Omawiając perspektywy koniunktury, członkowie Rady oceniali, że dynamika aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach prawdopodobnie będzie rosnąć. Członkowie Rady wskazywali, że przyczyniać się do tego będą zwłaszcza korzystne uwarunkowania krajowego popytu wobec podwyższonej dynamiki wynagrodzeń, w tym w warunkach wzrostu płacy minimalnej oraz podwyżek w sektorze publicznym. Jednocześnie skala ożywienia gospodarczego jest obarczona niepewnością, a jednym z czynników ryzyka dla perspektyw aktywności gospodarczej jest dalsze kształtowanie się koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski” – czytamy w „minutes” z tego posiedzenia.
Wskazano, że w strefie euro – będącej głównym partnerem handlowym Polski – aktywność gospodarcza pozostaje osłabiona i wzrost PKB w I kw. 2024 r. był prawdopodobnie jedynie nieznacznie dodatni.
„W Niemczech w I kw. br. aktywność gospodarcza mogła się ponownie obniżyć, przy czym szczególnie słaba koniunktura występowała w tamtejszym sektorze przemysłowym. Podkreślano, że prognozy wzrostu dla Niemiec były w ostatnim czasie obniżane i obecnie sygnalizują wyraźniejsze ożywienie w niemieckiej gospodarce dopiero w 2025 r.” – oceniono w materiale.
Członkowie RPP oceniali, że napływające dane wskazują na ożywienie koniunktury w Polsce.
„Odnosząc się do sytuacji na rynku pracy, wskazywano, że w lutym br. nominalny wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw utrzymał się na wysokim poziomie. Członkowie Rady podkreślali, że w warunkach dalszego spadku inflacji w lutym br. wzrost płac realnych w sektorze przedsiębiorstw ukształtował się na najwyższym od wielu lat poziomie” – podkreślono.
Rada wskazała odnosząc się do rynku pracy, że nastąpił kolejny nieznaczny spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.
„W trakcie dyskusji wskazywano, że rośnie dynamika złotowych kredytów dla gospodarstw domowych. Zdaniem członków Rady, wciąż przyczyniał się do tego tzw. program 'Bezpieczny kredyt’. Podkreślano przy tym, że roczna dynamika kredytów dla przedsiębiorstw pozostaje ujemna, głównie ze względu na spadek stanu kredytów bieżących” – napisał bank centralny.
Źródło: ISBnews