Skok inflacji powyżej 20% r/r w I kwartale może uruchomić jedną lub dwie, niewielki podwyżki stóp procentowych, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Henryk Wnorowski.
„Ja nie wykluczam takiego scenariusza, dlatego że właśnie ta specyfika pierwszego kwartału i jeśli ten impuls inflacyjny byłby jakiś znaczący […] jest sporo ekspertów, którzy przewidują skok inflacji powyżej 20%, ja uważam, że tak nie będzie. Natomiast gdyby coś takiego się zdarzyło, to jest możliwy powrót do jakiejś jednej czy dwóch podwyżek. Z całą pewnością” – powiedział Wnorowski w rozmowie z Biznes24.
Zwrócił uwagę, że „ponieważ teraz jesteśmy ciągle o kilka dziesiątych punktu poniżej projekcji, to ja osobiście wierzę, że ten pierwszy kwartał także będzie poniżej projekcji”.
Członek Rady wskazał, że w strukturze CPI ceny kategorii paliw są niestabilne. Natomiast wyraził nadzieję, że kategoria żywności będzie działała obniżająco na inflację od początku roku.
„Natomiast my ciągle tego nie widzimy i tak naprawdę to żywność w dużej części w tej chwili odpowiada za inflację w Polsce. Natomiast na początku roku ja jestem głęboko przekonany, że to się zmieni” – dodał
Inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) – 14,5% w 2022 r., 13,1% w 2023 r., 5,9% w 2024 r. i 3,5% w 2025 r. Inflacja CPI dopiero pod koniec horyzontu projekcji (obejmującego lata 2022-2025) powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc. W 2023 r. inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej – 19,6% r/r w I kw., 14,2% w II kw., 11,1% w III kw. i 8% w IV kw.
Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński na ostatniej konferencji prasowej ocenił, że trudno obecnie przewidzieć, czy inflacja w swoim szczycie w styczniu-lutym osiągnie poziom 20% r/r, choć jest to możliwe.
Według szybkiego szacunku danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 16,6% w ujęciu rocznym w grudniu 2022 r.
Źródło: ISBnews