Zyski banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej odnotują nieznaczny spadek w 2024 r., przy spadku marż odsetkowych netto ze szczytów w 2023 r., prognozuje S&P Global w raporcie „Central And Eastern Europe Banking 2024. Solid performance buffers mounting risks”.
„Nieznaczny spadek zysków w 2023 r. ze względu na wyższe koszty finansowania i interwencje rządowe na niektórych rynkach. Spodziewamy się dalszego niewielkiego spadku w 2024 r. w związku z niższymi marżami odsetkowymi netto i umiarkowanym nadrabianiem strat kredytowych, w połączeniu z wyższymi kosztami operacyjnymi spowodowanymi inflacją” – czytamy w raporcie.
„Stopy procentowe w Europie Środkowo-Wschodniej znacznie wzrosły w ostatnich latach, ale w kilku krajach obserwujemy już ich obniżki. Ponadto, ze względu na trwającą przecenę depozytów i potrzebę emisji w celu spełnienia minimalnego wymogu w zakresie funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych (MREL), spodziewamy się, że marże odsetkowe netto (NIM) spadną ze szczytowego poziomu w 2023 roku” – czytamy dalej.
Agencja spodziewa się „jedynie umiarkowanego” wzrostu kosztów ryzyka w latach 2023-2024, dzięki niskiemu bezrobociu, które ma kluczowe znaczenie dla jakości aktywów. Uważa jednak, że jakość aktywów w Europie Środkowo-Wschodniej jest bardziej wrażliwa na spowolnienia gospodarcze niż w Europie Zachodniej.
„Prognozujemy, że banki z Europy Środkowo-Wschodniej utrzymają solidną kapitalizację pomimo dużych wypłat dywidend dla akcjonariuszy i wzrostu portfela kredytowego” – napisano dalej.
S&P zwraca też uwagę, że Polska, wraz z Węgrami, ma najniższy odsetek udziału zagranicznego, z udziałami poniżej 50%. Pozostałe systemy w Europie Środkowo-Wschodniej są w 70-90% własnością zagraniczną.
„Wzrost w Europie Środkowo-Wschodniej pozostaje kluczowy dla RBI, Erste, KBC, Nova LjubljanskaBanka (NLB) i OTP. Możemy być świadkami fuzji i przejęć, gdy banki z większymi buforami kapitałowymi będą dążyć do ekspansji. Długoterminowy plan Commerzbanku dotyczący wyjścia z Polski może stworzyć możliwości dla innych” – napisano też w raporcie.
Źródło: ISBnews