S&P Global Ratings podtrzymał długoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia dla Polski w walucie obcej na poziomie A- oraz długoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A, podała agencja. Perspektywa ratingów została podtrzymana na poziomie stabilnym.
Jednocześnie agencja podtrzymała krótkoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A-1 oraz krótkoterminowy rating dla długu w walutach obcych na poziomie A-2, podano w komunikacie.
„Stabilna perspektywa odzwierciedla równowagę między ryzykiem makroekonomicznym wynikającym z konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, a zabezpieczeniami, jakie zapewniają silny bilans zewnętrzny i w zakresie finansów publicznych kraju” – czytamy w komunikacie.
„Ratingi mogłyby znaleźć się pod presją, gdyby negatywny wpływ konfliktu na Ukrainie był większy i bardziej długotrwały niż obecnie oczekujemy, co skutkowałoby znacznie gorszą średnioterminową perspektywą wzrostu gospodarczego. Obniżenie ratingów mogłoby się również zmaterializować w przypadku słabszych i opóźnionych transferów środków unijnych do Polski, np. w wyniku ciągłych napięć politycznych pomiędzy Polską a władzami UE” – czytamy dalej.
Oba scenariusze, w połączeniu z luźniejszą kontrolą wydatków, mogą skutkować większą presją fiskalną, wprowadzając dług publiczny na trwałą ścieżkę wzrostu, wskazała także agencja.
Ratingi mogłyby zostać podwyższone, gdyby po ustąpieniu skutków konfliktu Polska powróciła do dobrych wyników gospodarczych, a wyniki fiskalne rządu okazały się lepsze niż obecnie przewidujemy, dodało S&P.
Źródło: ISBnews