S&P Global Ratings podtrzymał długoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia dla Polski w walucie obcej na poziomie A- oraz długoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A, podała agencja. Perspektywa ratingów została podtrzymana na poziomie stabilnym.
Jednocześnie agencja podtrzymała krótkoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A-1 oraz krótkoterminowy rating dla długu w walutach obcych na poziomie A-2, podano w komunikacie.
„Stabilna perspektywa odzwierciedla równowagę między ryzykiem makroekonomicznym wynikającym z wojny rosyjsko-ukraińskiej a buforami, jakie zapewniają silne bilanse zewnętrzne i rządowe Polski” – czytamy w komunikacie.
Agencja wskazała, że ratingi mogłyby znaleźć się pod presją, gdyby konsekwencje konfliktu na Ukrainie nasiliły się i trwały dłużej niż oczekuje, co skutkowałoby znacznie słabszymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu. Obniżenie ratingu mogłoby również nastąpić w przypadku wyraźnego i długotrwałego ograniczenia transferów unijnych do Polski, np. z powodu ciągłych napięć politycznych pomiędzy Polską a władzami UE.
„Moglibyśmy podnieść ratingi, gdyby po ustąpieniu skutków konfliktu rosyjsko-ukraińskiego Polska powróciła do dobrych wyników gospodarczych, a wyniki fiskalne rządu okazały się lepsze niż przewidujemy” – czytamy dalej.
Według S&P Global, UE opóźni wypłaty dla Polski w ramach Instrumentu Odbudowy i Odporności (RRF) do czasu po wyborach parlamentarnych w tym roku, ale podtrzyma inne finansowanie.
Źródło: ISBnews