Spadek dynamiki sprzedaży w przemyśle będzie większy od niż spadek dynamiki PKB ogółem w II kw. 2020 r., zaś w budownictwie zanotowane tempo spadku było nie było tak głębokie, jak w przypadku przemysłu, poinformowała wicedyrektor Departamentu Rachunków Narodowych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Anita Perzyna.
„Na podstawie analizy dostępnych informacji, że w głównych sektorach gospodarki narodowej – w przemyśle, budownictwie, handlu, transporcie nastąpił spadek. Oceniamy, że spadek w przemyśle będzie większy niż ogólny spadek dynamiki PKB. Notujemy spadek w przemyśle w II kw. o 13,6% r/r wobec wzrostu o 1% w I kw. br. – spadek produkcji sprzedanej notujemy we wszystkich segmentach przemysłu – z wyjątkiem sekcji dostawa wody, gosp. ściekami” – powiedziała Perzyna podczas spotkania z dziennikarzami.
Dodała, że w budownictwie będzie mniejszy spadek, ale nie jest to jedyna gałąź gospodarki, która wpływa na to, że wynik PKB nie jest tak negatywny.
„Oceniamy, że w II kwartale tego roku nastąpiło zmniejszenie dynamiki wartości dodanej PKB brutto w budownictwie – ale nie jest ono tak głębokie, jak w przypadku przemysłu” – podkreśliła dyrektor.
Dyrektor wskazała, że jeśli chodzi o popyt krajowy w II kw., będzie on miał również negatywny wpływ na wzrost gospodarczy. W przypadku popytu konsumpcyjnego w II kw. tego roku sprzedaż detaliczna spadła r/r 10,3% wobec wzrostu o 0,7% w I kw. br.
„Jeśli chodzi o popyt zagraniczny, w świetle dostępnych danych można oczekiwać neutralnego – ze wskazaniem na pozytywny wpływu eksportu netto na wzrost gospodarczy” – powiedziała także Perzyna.
Dodała, że obecnie brakuje danych o obrotach usługowych, które mogą mieć wpływ na kierunek zmian w handlu zagranicznym.
„W transporcie i handlu oceniamy, że spadek realny wartości dodanej brutto będzie większy od spadku ogólnej dynamiki PKB ” – powiedziała także Perzyna.
Dyrektor zapowiedziała również, że w październiku br. zostaną zrewidowane roczne dla PKB i dochodu narodowego brutto. Rewizje rachunków narodowych w 2020 roku odbędą się zgodnie z rekomendacją KE.
GUS podał dziś, że Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) spadł o 8,2% r/r w II kw. 2020 r. wobec 2% wzrostu r/r w poprzednim kwartale. W II kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zmniejszył się realnie o 8,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 7,9%.
GUS opublikował dziś szybki szacunek PKB za II kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 31 sierpnia br.
Źródło: ISBnews