Dane wskazują na silną synchronizację cykli koniunkturalnych pomiędzy Polską a strefą euro, co sugeruje, że obserwowane w obszarze wspólnej waluty spowolnienie gospodarcze pozostanie czynnikiem hamującym ożywienie gospodarcze w Polsce, oceniają ekonomiści Credit Agricole Bank Polska. Według nich, wśród szczególnie narażonych na efekty spowolnienia branż są m.in. „produkcja silników do pojazdów samochodowych” oraz „produkcja komputerów i urządzeń peryferyjnych”, które odpowiadają za prawie 10% wartości polskiego eksportu do strefy euro.
„Podsumowując, wyniki naszej analizy potwierdzają, że polska wymiana handlowa ze strefą euro ma w dużym stopniu charakter wewnątrzgałęziowy, choć w ostatnich latach doszło do zatrzymania tendencji wzrostowych w tym obszarze. Dane wskazują zatem na silną synchronizację cykli koniunkturalnych pomiędzy Polską a strefą euro. Sygnalizuje to, że obserwowane w obszarze wspólnej waluty spowolnienie gospodarcze pozostanie czynnikiem hamującym ożywienie gospodarcze w Polsce. Wśród szczególnie wyeksponowanych branż na niższą aktywność w strefie euro są m.in. 'produkcja silników do pojazdów samochodowych’ oraz 'produkcja komputerów i urządzeń peryferyjnych’, które odpowiadają za prawie 10% wartości polskiego eksportu do strefy euro” – czytamy w raporcie tygodniowym „MAKROmapa: Czy synchronizacja cykli koniunktury w Polsce i strefie euro jest trwała?”.
Czynnikiem, który będzie ograniczał negatywny wpływ spowolnienia w strefie euro na wzrost gospodarczy w Polsce będzie oczekiwane ożywienie w krajowych inwestycjach wspierane przez uruchomienie inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zaznaczyli analitycy.
„Będzie to sprzyjało mniejszej synchronizacji cyklu koniunkturalnego pomiędzy Polską a strefą euro. Tym samym podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w 2024 r. dynamika PKB w Polsce wyniesie 2,6%, a w 2025 r. przyspieszy ona do 3,5%, podczas gdy w strefie euro będzie to odpowiednio 0,8%i i 1,3%” – podsumowano w raporcie.
Źródło: ISBnews