Strefy czystego transportu (SCT) – oprócz Warszawy – powinny być utworzone także w Katowicach, Wrocławiu i Krakowie, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
„Celem takich stref niskoemisyjnych jest obniżanie emisji dwutlenku azotu. To jest coś, co, niestety, wpływa na nasze zdrowie. Mamy kilka naruszeń w Brukseli o zbyt wysoki poziom dwutlenku azotu i w tej chwili są cztery miasta w Polsce, które notorycznie notują przekroczenia – to jest Warszawa, to są Katowice, Wrocław i […] Kraków” – powiedział Bolesta w TVP info
„W tych rzeczywiście czterech miastach trzeba będzie te strefy wprowadzić. Warszawa jest pionierem” – dodał.
Strefa transportu na terenie miasta stołecznego Warszawy rozpoczęła funkcjonowanie 1 lipca br.
Na pytanie o sposób weryfikacji samochodów wjeżdżających do stref czystego transportu, Bolesta odpowiedział: „Każde miasto ma swój sposób. […] Są już dzisiaj mechanizmy technologiczne, które pozwalają na postawienie kamer na wszystkich wjazdowych ulicach i weryfikację po tablicach”.
„Oczywiście, te samochody w strefach mogą też mieć nalepki, jaką normę mają. To jest możliwe na różne sposoby” – dodał.
Strefa czystego transportu to wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin (tzw. normy Euro, które są powiązane z datą produkcji pojazdu). Do strefy mogą wjechać wszystkie pojazdy, niezależnie od rodzaju napędu, czyli także benzynowe, diesle, hybrydy, czy z instalacjami LPG, pod warunkiem spełniania określonej normy emisji spalin silnika. Od wymogów przewidziane są wyjątki.
Źródło: ISBnews