Szczyt inflacji sięgnie 14,3% r/r w czerwcu br. przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona do końca 2023 r., a średniorocznie CPI wyniesie 12,4% w br. i 7,4% w przyszłym roku, prognozują analitycy Credit Agricole Bank Polska. Szczyt inflacyjny kształtuje się ok. 2 pkt proc. wyżej od wcześniejszych prognoz. Jeśli tarcza zostałaby wygaszona wcześniej (w sierpniu br. lub w styczniu 2023 r.) inflacja przekroczyłaby 16% latem 2022 r.
„Podsumowując, oczekujemy, że inflacja ogółem wyniesie 12,4% r/r w br. i 7,4% w 2023 r. Prognozujemy, że szczyt inflacji zostanie osiągnięty w czerwcu br. na poziomie 14,3%. W naszym scenariuszu założyliśmy, że czas obowiązywania tarczy antyinflacyjnej zostanie wydłużony do końca 2023 r. Jeśli tarcza zostałaby wygaszona wcześniej (w sierpniu br., czy w styczniu 2023 r.) to – zgodnie z naszymi szacunkami – inflacja przekroczyłaby 16% latem 2022 r. i ukształtowałaby się w okolicach 9% średniorocznie w 2023 r. Uważamy, że rząd będzie chciał uniknąć materializacji takiego scenariusza biorąc pod uwagę wybory parlamentarne zaplanowane na 2023 r.” – czytamy w „Makromapie” Credit Agricole Bank Polska.
Główną przyczyną rewizji ścieżki średniorocznej inflacji w górę było rosnące tempo wzrostu cen żywności, głównie cen mięsa (17,6% r/r w kwietniu wobec 9,7% w marcu), które jest obserwowane zarówno w przypadku drobiu (46,7% r/r wobec 32%), jak również wieprzowiny (15,6% wobec 5,9%), podał bank.
„Drugą przyczyną rewizji naszej ścieżki cen żywności w górę jest susza obserwowana w Polsce oraz wśród części głównych światowych producentów i eksporterów żywności (m.in. w Europie Zachodniej, USA i Brazylii)” – czytamy dalej.
Inflacja bazowa osiągnie maksimum lokalne na poziomie 8,6% r/r w lipcu br., a następie zacznie się stopniowo obniżać. Poniżej granicy 7% r/r znajdzie się na początku 2023 r.
„Nasza prognoza dynamiki cen paliw i innych nośników energii nie uległa zmianom, które w znaczący sposób wpłynęłyby na rewizję profilu inflacji ogółem. Podtrzymujemy naszą ocenę, że na początku 2023 r. zaobserwujemy znaczący wzrost taryf dla gospodarstw domowych na dostawy prądu i gazu, które będą ograniczały spadek rocznej dynamiki cen nośników energii w horyzoncie kilku kwartałów. Należy zwrócić uwagę, że dalszy przebieg składowych inflacji charakteryzuje się podwyższoną niepewnością” – podał bank.
W związku z rewizją ścieżki inflacyjnej ekonomiści banku zakładają, że skala zacieśnienia polityki pieniężnej będzie większa niż spodziewano się wcześniej.
„Oczekujemy, że RPP podniesie stopy o 75pb, 50pb i 50pb na trzech kolejnych posiedzeniach i zakończy cykl podwyżek. Tym samym stopa referencyjna wyniesie 7% w III kw. br.” – podsumowano.
Źródło: ISBnews