Inflacja HICP w Polsce osiągnie swój szczyt na poziomie 17% r/r w I kw. 2023 r., a następnie będzie się obniżać, by zejść do 4,2% r/r w IV kw. 2024 r., prognozuje Komisja Europejska.
Inflacja HICP przez cały rok 2022 konsekwentnie zaskakiwała na plus ze względu na wzrost cen towarów, rosnące koszty produkcji i presję popytową, co pozwalało przedsiębiorstwom przenosić koszty na konsumentów, przypomniała Komisja.
„W przyszłości, pomimo wprowadzonych przez rząd środków mających na celu ograniczenie wzrostu cen gazu i energii elektrycznej, oczekuje się, że inflacja cen energii pozostanie podwyższona ze względu na stopniowe wycofywanie ulg podatkowych na produkty energetyczne w styczniu 2023 r. Podczas gdy inflacja bazowa będzie prawdopodobnie napędzana przez silny wzrost płac i ekspansywny kurs polityki fiskalnej, oczekuje się, że spadające hurtowe ceny energii i pewne rozluźnienie na rynku pracy będą stopniowo tłumić presję inflacyjną, zwłaszcza pod koniec okresu objętego prognozą. W konsekwencji, po osiągnięciu w pierwszym kwartale 2023 r. maksymalnego poziomu prawie 17%, przewiduje się, że inflacja HICP spadnie do 4,2% w ostatnim kwartale 2024 r., pozostawiając roczną inflację HICP na poziomie 11,7% w 2023 r. i 4,4% w 2024 r.” – czytamy w raporcie „European Economic Forecast. Winter 2023”.
Inflacja HICP w Polsce wyniosła 15,3% r/r w grudniu 2022 r. wobec 16,1% r/r inflacji miesiąc wcześniej, jak podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
Źródło: ISBnews