Szczyt inflacji w tym roku będzie wyniesie ok. 16,5% r/r i będzie miał miejsce we wrześniu, oceniają analitycy Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„Wzrost sierpniowej inflacji do 16,1% oznacza przesunięcie ścieżki inflacji w okresie wrzesień-listopad najprawdopodobniej powyżej 16%, z ryzykiem, że obecnie lokalny szczyt tegorocznej inflacji wystąpi we wrześniu w okolicach poziomu 16,5%. Dopiero pod koniec roku, przy oddziaływaniu efektów wysokiej bazy odniesienia sprzed roku jest szansa na powrót inflacji nieco poniżej poziomu 16%” – czytamy w komentarzu banku do danych GUS o CPI.
Kluczowym czynnikiem kształtującym ścieżkę inflacji pod koniec tego roku i z początkiem 2023 r. będą decyzje administracyjne dotyczące skali podwyżek cen nośników energii oraz gazu, podkreślono.
„Przy naszym technicznym założeniu, że z początkiem przyszłego roku wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych wyniesie 25%, a gazu – o 40%, na początku 2023 r. według szacunków ścieżka CPI wzrośnie powyżej 17% r/r, po czym od marca oczekujemy obniżenia indeksu CPI – do jednocyfrowego poziomu w drugiej połowie 2023 r., poniżej 7% r/r w grudniu 2023 r.” – czytamy dalej.
Dzisiejszy odczyt poziomu CPI znacząco powyżej konsensusu rynkowego 15,4% r/r oznacza dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej.
„Przewidujemy obecnie, że RPP na najbliższym posiedzeniu podwyższy stopy procentowe o 25 pkt. baz. do 6,75% dla stopy referencyjnej NBP, wobec dotychczasowej prognozy stabilizacji stóp NBP” – podał bank.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że inflacja konsumencka wyniosła 16,1% w ujęciu rocznym w sierpniu 2022 r., według szybkiego szacunku danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 17,4% r/r, nośników energii – wzrosły o 40,3% r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 23,3% r/r.W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,6%, nośników energii wzrosły o 3,7%, natomiast paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 8,3%, podano także.
Źródło: ISBnews