Według szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), tarcza finansowa dla firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 realnie zapobiegła utracie około 600 tys. miejsc pracy, poinformował prezes Funduszu Paweł Borys. Podkreślił, że firmy, które otrzymały subwencję zwiększyły zatrudnienie średnio o 4%, a 90 firm, które skorzystały z tarczy finansowej utrzymało zatrudnienie w trakcie pandemii.
„Mieliśmy zwłaszcza w II i III kw. 2020 r. do czynienia ze spadkiem zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 272 tys. pracowników, ale szacujemy, że gdyby nie wsparcie otrzymane przez firmy z tarczy finansowej ten spadek zatrudnienia byłby szacujemy około 900 tys. To znaczy można powiedzieć, że tarcza finansowa – wedle naszych szacunków – realnie zapobiegła utracie pracy przez około 600 tys. pracowników” – powiedział Borys podczas konferencji prasowej.
Subwencję w ramach tarcz finansowych otrzymało ponad 353 tys. firm, zatrudniających ponad 3,2 mln osób.
„Z ponad 353 tys. firm, które otrzymały subwencje praktycznie wszystkie przetrwały okres pandemii COVID-19. Zaledwie 19 firm znalazło się w procesie restrukturyzacji, a 167 w likwidacji. Czasami jest to naturalny proces, że właściciel rezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej. Więc zdecydowanie ten program przyczynił się do tego, że wszyscy beneficjenci tarczy finansowej przeszli bezpiecznie okres pandemii w ciągu ostatnich dwóch lat” – podkreślił.
Zwrócił też uwagę, że firmy, korzystające z tarczy nie tylko utrzymywały, ale także zwiększały zatrudnienie.
„Firmy, które otrzymały subwencję średnio zwiększyły zatrudnienie w tym okresie o aż 4%, a 90% firm, które otrzymały subwencje, utrzymały zatrudnienie” – zaznaczył.
Źródło: ISBnews