Ogłoszone przez rząd tarcze antyinflacyjne obniżą średnioroczną inflację o ok. 2 pkt proc. w 2022 roku, oceniają analitycy Banku Citi Handlowy. Według analityków, ze względu na występujący w Polsce popytowy charakter inflacji i wprowadzone tarcze stymulujące popyt, konieczne jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej.
„W sumie ogłoszone tarcze inflacyjne mogą obniżyć średnioroczną inflację w 2022 roku o niemal 2 punkty procentowe, a w niektórych miesiącach inflacja może zostać obniżona nawet o 3,5 pkt. Bez tarcz wskaźnik inflacji na początku 2022 mógłby przekroczyć 11% r/r” – czytamy w komentarzu banku.
Przy założeniu obowiązywania tarcz do końca roku, analitycy szacują ich koszt na ok. 60 mld zł, „co stanowiłoby silny impuls zwiększający dynamikę cen”.
Zdaniem analityków, wprowadzone rządowe rozwiązania jednocześnie mogą podnieść wskaźnik inflacji o 2 pkt proc. do 6% r/r w 2023 roku.
Według wstępnych prognoz Narodowego Banku Polskiego (NBP), średnioroczna inflacja wyniesie 7,6% w 2022 roku. Maksymalny poziom inflacji będzie miał miejsce w czerwcu 2022 r. i wyniesie 8,3%, następnie będzie ona się stopniowo obniżać – do 6,2% w grudniu br.
Wczoraj w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 rząd ogłosił na okres 6 miesięcy począwszy od 1 lutego – 0% VAT na żywność, obniżkę VAT do 8% na paliwa, zniesiony też zostanie podatek na gaz. Jednocześnie na kolejne cztery miesiące obniżony zostanie do 5% VAT na prąd i na ciepło. Obniżki mają kosztować od 15 do 20 mld zł.
Źródło: ISBnews