Dane z pierwszej połowy br. potwierdziły wzrost eksportu nieprzetworzonego drewna, między innymi do Chin. To efekt kontraktów podpisanych w 2023 roku, według ustalonych wówczas na wiele miesięcy zasad sprzedaży, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Przygotowywane przez Lasy Państwowe na zlecenie szefowej resortu klimatu Pauliny Hennig-Kloski nowe zasady ograniczą ekspert drewna poza obszar Unii Europejskiej, zapowiedziano.
W przygotowywanych rozwiązaniach do przyszłych kontraktów na eksport drewna są między innymi nowe zasady skonstruowane tak, aby oferowany produkt drzewny dostosowany był do potrzeb polskich nabywców, a nie tych zagranicznych, na przykład z Chin, podano.
„Zasady przetargów przyjęte w 2023, ustalone na rok 2024, pozwalały na wywóz drewna, które powinno służyć polskiemu przemysłowi drzewnemu. Drewno, które wyjechało z Polski w pierwszych miesiącach tego roku, było kontraktowane na przełomie listopada i grudnia. Nowe zasady przetargów, przed nowym sezonem zakupowym, będą stabilizowały polski rynek drewna” – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana w komunikacie.
Ważnym elementem nowych zasad eksportu drewna będzie między innymi „Proklimatyczna lokalność”. To premia dla kupców przerabiających drewno bliżej miejsca pozyskania, aby uniknąć zbędnie generowanego CO2 w czasie nieracjonalnego transportu. Nowe rozwiązania będą też zachęcać do przerobu drewna w Polsce np. na meble, podkreślono.
Na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska analizy możliwych rozwiązań i nowe zasady opracowuje Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Minister wytyczne dla Lasów Państwowych do opracowania tych zasad przekazała 15 marca 2024 r. w ramach „Pakietu dla przemysłu drzewnego”. Ogłoszenie nowych zasad nastąpi wkrótce.
Źródło: ISBnews